reklama

Nová legislativa by mohla vytvořit nový orgán k vyšetřování údajných aktivit ohrožujících "suverenitu" Maďarska.

Fidesz naznačil, že zákon může ovlivnit zahraniční financování politických stran, médií a nevládních organizací, které jsou podle nich ovlivňovány z Washingtonu či Bruselu.

Některá média a organizace by pod novým zákonem mohla čelit omezení své činnosti. Orbánův kabinet se také odkazuje na zahraniční financování a ovlivňování jako potenciální hrozbu pro suverenitu Maďarska.

Tento krok vyvolal obavy o omezení svobody médií a občanských práv. Podobná legislativa existuje již v Rusku a slouží ke stigmatizaci médií využívajících zahraniční finanční zdroje.

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku minulý rok konstatoval, že podobný zákon v Rusku je v rozporu s mezinárodními úmluvami.

V březnu se na webové stránce vládě blízkého institutu XXI. Század Intézet objevil článek pod názvem "Suverenita médií v ohrožení – zdroje a donoři médií financovaných ze zahraničí", který jako riziko pro suverenitu Maďarska označuje média 444, Partyzán, Telex, RTL, Svobodná Evropa, Átlátszó, Direkt36, K-Monitor a Litmus.

Suverenitu Maďarska podle článku ohrožují i orgány a tendry Evropské unie, velvyslanectví Nizozemska a Spojených států, všechny zahraniční nadace, vládní agentury, velké korporace či neziskové organizace, které jakýmkoli způsobem finančně podpořily tato média.