reklama

Své rozhodnutí šéf Kremlu odůvodnil šířící se nákazou koronavirem, která má v posledních dnech v Rusku znepokojivý průběh. Přípravy ke slavnostnímu pochodu, který se tradičně koná na moskevském Rudém náměstí, měly začít v těchto dnech.

"Je před námi složitá, těžká volba: Datum 9. května je pro nás svaté, ale cena života každého člověka je nevyčíslitelná," řekl ruský prezident. "Rizika spojená s epidemií koronaviru, jejíž vrchol ještě nenastal, jsou mimořádně vysoká. To mi nedává právo zahájit teď přípravu k přehlídce a dalším hromadným akcím," konstatoval a nařídil velení ruské armády, aby přehlídku odložilo. Informaci o případném novém datu nyní ruská agentura nepřinesla.

Kreml pozval k účasti na květnových oslavách řadu státníků včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nebo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Trump už oznámil, že do Moskvy na oslavy nepojede, zastoupit ho měl jeden z jeho poradců.

Pozvání obdržel i český prezident Miloš Zeman, který koncem března účast na oslavách přislíbil, pokud je organizátoři nezruší.

reklama