Koordinátorka OSN pro Ukrajinu Osnat Lubraniová informovala, že lidé byli do Záporoží dopraveni z Mariupolu a měst Berďansk, Manhuš, Tokmak a Vasylivka. Mnozí z nich prý neměli nic jiného, než oblečení, které měli právě na sobě. Nyní se jim mimo jiné dostává "velmi potřebné psychologické podpory", napsala agentura AP.

Snahy o evakuaci civilistů z oblastí pod ruskou palbou nebo ruskou okupací do bezpečnějších částí Ukrajiny trvají už týdny. Především se to týká zdevastovaného Mariupolu, kde zřejmě zůstává asi 100.000 civilistů, tedy čtvrtina počtu, který tam žil před ruskou invazí na Ukrajinu. Desítky až stovky civilistů jsou uvězněné v bunkrech pod místními ocelárnami Azovstal, které jsou několik dní poslední baštou ukrajinských sil ve městě. Podle Kyjeva se odtud na začátku týdne podařilo evakuovat 156 lidí.

Ruské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ruské jednotky dnes, v pátek a v sobotu otevřou humanitární koridory pro evakuaci civilistů z mariupolských oceláren. Podobná oznámení ovšem v uplynulých týdnech nebyla zárukou výsledků, neboť dřívější dohody na humanitárních koridorech "se hroutily pod ruským ostřelováním", poznamenal deník The New York Times.

"Vyjednáváme a doufáme, že bude možné dál zachraňovat lidi z Azovstali, z Mariupolu," uvedl v nočním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle ukrajinských činitelů je v podzemí oceláren stále i na 200 civilistů. "Stále jsou tam civilisti, ženy, děti. Potřebujeme trvalý klid zbraní, abychom je zachránili," uvedl Zelenskyj, který slíbil pozastavení bojových aktivit během dne.

Moskva avizuje pozastavení útoků a stažení jednotek vždy mezi 08:00 a 18:00 moskevského času (07:00 až 17:00 SELČ). Od úterního večera byly mariupolské ocelárny podle ukrajinských zdrojů dějištěm tvrdých bojů poté, co do areálu pronikly ruské jednotky. Velitel ukrajinského pluku Azov, který společně s námořními pěšáky, pohraničníky a gardisty ocelárny brání, ve středu večer mluvil o "těžkých a krvavých bojích".