Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN a Kyjev oznámily evakuaci přes 300 civilistů z Mariupolu a okolí do Záporoží

Toto video je jasnou ukázkou toho, proč se civilisté v Mariupolu, včetně těch, kteří se ukrývají v závodě Azovstal, bojí opustit sklepy a nevěří okupantům v možnost bezpečné evakuace z města.
Toto video je jasnou ukázkou toho, proč se civilisté v Mariupolu, včetně těch, kteří se ukrývají v závodě Azovstal, bojí opustit sklepy a nevěří okupantům v možnost bezpečné evakuace z města.
Foto: Українська правда

Do města Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny ve středu dorazilo něco přes 300 civilistů, kteří byli evakuovaní z bojových či okupovaných zón na jihu země včetně přístavu Mariupol. Pozdě večer to oznámili představitelé OSN a vlády v Kyjevě. Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková mluvila o 344 evakuovaných, zda mezi nimi byl i někdo z obléhaných mariupolských oceláren Azovstal, ale nebylo jasné.

Koordinátorka OSN pro Ukrajinu Osnat Lubraniová informovala, že lidé byli do Záporoží dopraveni z Mariupolu a měst Berďansk, Manhuš, Tokmak a Vasylivka. Mnozí z nich prý neměli nic jiného, než oblečení, které měli právě na sobě. Nyní se jim mimo jiné dostává "velmi potřebné psychologické podpory", napsala agentura AP.

Snahy o evakuaci civilistů z oblastí pod ruskou palbou nebo ruskou okupací do bezpečnějších částí Ukrajiny trvají už týdny. Především se to týká zdevastovaného Mariupolu, kde zřejmě zůstává asi 100.000 civilistů, tedy čtvrtina počtu, který tam žil před ruskou invazí na Ukrajinu. Desítky až stovky civilistů jsou uvězněné v bunkrech pod místními ocelárnami Azovstal, které jsou několik dní poslední baštou ukrajinských sil ve městě. Podle Kyjeva se odtud na začátku týdne podařilo evakuovat 156 lidí.

Ruské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ruské jednotky dnes, v pátek a v sobotu otevřou humanitární koridory pro evakuaci civilistů z mariupolských oceláren. Podobná oznámení ovšem v uplynulých týdnech nebyla zárukou výsledků, neboť dřívější dohody na humanitárních koridorech "se hroutily pod ruským ostřelováním", poznamenal deník The New York Times.

"Vyjednáváme a doufáme, že bude možné dál zachraňovat lidi z Azovstali, z Mariupolu," uvedl v nočním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle ukrajinských činitelů je v podzemí oceláren stále i na 200 civilistů. "Stále jsou tam civilisti, ženy, děti. Potřebujeme trvalý klid zbraní, abychom je zachránili," uvedl Zelenskyj, který slíbil pozastavení bojových aktivit během dne.

Moskva avizuje pozastavení útoků a stažení jednotek vždy mezi 08:00 a 18:00 moskevského času (07:00 až 17:00 SELČ). Od úterního večera byly mariupolské ocelárny podle ukrajinských zdrojů dějištěm tvrdých bojů poté, co do areálu pronikly ruské jednotky. Velitel ukrajinského pluku Azov, který společně s námořními pěšáky, pohraničníky a gardisty ocelárny brání, ve středu večer mluvil o "těžkých a krvavých bojích".

Témata:  válka na Ukrajině Mariupol OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.