Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN: Asi 140.000 lidí z osvobozených částí Charkovské oblasti potřebuje pomoc

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: FREE Photo Sinitsa Aleksandr / UNIAN

Podle odhadů Organizace spojených národů v částech Charkovské oblasti, které nedávno osvobodila ukrajinská armáda, potřebuje humanitární pomoc asi 140.000 lidí. Většina z nich je prakticky bez dodávek potravin, vody, elektřiny a plynu i bez přístupu k lékařské péči, řekl dnes mluvčí Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) světové organizace.

V Izjumu, kde původně žilo 46.000 obyvatel, nyní živoří 8000 až 9000 lidí odkázaných na naléhavou pomoc.

Od poloviny září, kdy ukrajinské jednotky vytlačily ruské okupanty, začaly do těchto částí Charkovské oblasti jezdit humanitární konvoje OSN. Pomoc se dostala k více než 73.000 lidí. Kromě potravin dostali hygienické potřeby, kuchyňské náčiní, solární svítilny nebo přikrývky.

Mluvčí OCHA také řekl, že tržiště a obchody jsou na mnoha místech zničené nebo zavřené. V Kupjansku, kde zbylo asi 4000 obyvatel, se stále bojuje a ve východní části města lidé z krytů vycházejí jen tehdy, pokud si musejí obstarat jídlo, nebo když se chtějí dostat do evakuačních autobusů.

Témata:  Ukrajina válka na Ukrajině OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy