Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN: Asi 140.000 lidí z osvobozených částí Charkovské oblasti potřebuje pomoc

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: FREE Photo Sinitsa Aleksandr / UNIAN

Podle odhadů Organizace spojených národů v částech Charkovské oblasti, které nedávno osvobodila ukrajinská armáda, potřebuje humanitární pomoc asi 140.000 lidí. Většina z nich je prakticky bez dodávek potravin, vody, elektřiny a plynu i bez přístupu k lékařské péči, řekl dnes mluvčí Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) světové organizace.

V Izjumu, kde původně žilo 46.000 obyvatel, nyní živoří 8000 až 9000 lidí odkázaných na naléhavou pomoc.

Od poloviny září, kdy ukrajinské jednotky vytlačily ruské okupanty, začaly do těchto částí Charkovské oblasti jezdit humanitární konvoje OSN. Pomoc se dostala k více než 73.000 lidí. Kromě potravin dostali hygienické potřeby, kuchyňské náčiní, solární svítilny nebo přikrývky.

Mluvčí OCHA také řekl, že tržiště a obchody jsou na mnoha místech zničené nebo zavřené. V Kupjansku, kde zbylo asi 4000 obyvatel, se stále bojuje a ve východní části města lidé z krytů vycházejí jen tehdy, pokud si musejí obstarat jídlo, nebo když se chtějí dostat do evakuačních autobusů.

Témata:  Ukrajina válka na Ukrajině OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

23. května 2026 19:11

Počasí: Česko zažilo první letošní tropický den

Česká republika dnes zaznamenala první tropický den roku 2026. Meteorologická stanice v Doksanech v Polabí pokořila v 15:30 hranici 30 °C, když naměřila přesně 30,1 °C. Vzhledem k tomu, že teploty mohou ještě nějakou dobu stoupat, bude konečné denní maximum pravděpodobně o něco vyšší. Velmi teplé počasí panuje také na Plzeňsku, kde rtuť teploměru šplhá nad 29 °C.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy