UNHCR údaj uvádí ve zprávě, na kterou upozorňuje agentura Reuters. Mluvčí úřadu sídlícího v Ženevě Shabia Mantoová na dnešním brífinku řekla novinářům, že bilance mrtvých a pohřešovaných za rok 2021 je skoro dvojnásobná oproti předchozímu roku.

"Pozorujeme prudký nárůst," uvedla Mantoová. "Je to alarmující," pokračovala.

K evropským břehům se přes Středozemní moře nebo Atlantik vydávají lidé z různých koutů Afriky, z Blízkého východu či Afghánistánu, tedy z regionů, které často sužují politické krize, krvavé konflikty a nedostatek potravin. Byť do Evropy běženci z jihu nemíří v takových počtech jako na vrcholu tzv. migrační krize v roce 2015, stále se jedná o desetitisíce až statisíce ročně.

Unijní agentura pro ochranu vnějších hranic Frontex v předběžné zprávě o loňském roce hovořila o bezmála 200.000 případech nelegálního překročení hranic a o 57procentním meziročním nárůstu. Za první čtvrtletí letošního roku jich pak zaznamenala lehce přes 40.000, tedy nejvíce od roku 2016. Nejvíce lidí v posledních měsících přicházelo z Balkánu a jednalo se především o Syřany a Afghánce.

I letos už mnozí lidé na migračních trasách vedoucích do Evropy přišli o život. Jen tento víkend podle informací agentury Reuters utonulo u břehů Tuniska 20 lidí, když se potopily čtyři lodě, na nichž bylo celkem 120 migrantů. Libanonské záchranné složky zase objevily osm mrtvol poté, co se v sobotu nedaleko přístavu Tripolis potopila loď se zhruba 60 lidmi na palubě.

reklama