Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ostré protesty proti královské rodině: Lidé házeli na krále bláto

Lidé házeli na krále Filipa VI. bláto
Lidé házeli na krále Filipa VI. bláto
Foto: Profimedia

Španělský král Filip VI. čelil v neděli ostrým protestům během své návštěvy regionu Valencie, který byl nejvíce zasažen nedávnými povodněmi. Uvedl to server BBC.

Dav rozzlobených obyvatel v městě Paiporta křičel na krále a vládní představitele urážky a házel po nich bláto a vajíčka. Policie byla nucena zasáhnout, aby zabránila dalšímu vyhrocení situace.

Napjatá atmosféra byla důsledkem rostoucí frustrace místních obyvatel, kteří tvrdí, že reakce vládních institucí na katastrofu byla pomalá a nedostatečná. V letošních záplavách ve Španělsku zemřelo už nejméně 214 lidí, přičemž záchranáři stále pátrají po téměř 2000 pohřešovaných. Nejvíce obětí je hlášeno právě z oblasti Valencie, která utrpěla ničivé škody.

Mnoho místních obyvatel v nejhůře zasažených oblastech zůstává bez základních potřeb, jako je elektřina, voda a potraviny. Situace v regionu je stále kritická a rozhořčení lidí se projevilo i při návštěvě krále. Král Filip VI. se pokusil s některými občany mluvit, ale jejich nespokojenost a hněv vůči úřadům převládly.

Nedělní incident odráží rostoucí napětí ve společnosti, která čelí nejhorším povodním za poslední desetiletí a jejichž důsledky ještě dlouho ovlivní život v regionu. 

Témata:  Španělsko král Filip VI.

Související

Aktuálně se děje

10. prosince 2024 12:25

Tajné recepty Evy Burešové. Hvězda prozradila, jak se ze dne na den dala dohromady

Mezi celebrity, které se v posledních dnech potýkaly se zdravotními problémy, patřila i Eva Burešová. Dokonce se musela omluvit z jednoho muzikálového představení. Druhý den už ale byla z nejhoršího venku i díky některým zaručeným receptům. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Evropa po pádu syrského režimu od základu mění migrační politiku

Rakousko oznámilo plány na deportaci syrských migrantů po pádu režimu Bašára Asada, který byl svržen povstaleckými silami po 13 letech občanské války. K tomuto kroku se připojily i další evropské země, jako Belgie, Německo, Řecko, Itálie, Nizozemsko a Spojené království, které dočasně pozastavily zpracování žádostí o azyl syrských občanů.