Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pandemie covidu vstoupila do nové fáze. Nikdo ale netuší proč

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Zdá se, že pandemie nemoci covid-19 vstoupila do nové fáze, která překvapuje odborníky a vyvolává otázky ohledně budoucnosti tohoto viru. Ačkoli varianta XEC, která se objevila na podzim roku 2024, byla zpočátku považována za hrozbu, údaje naznačují, že onemocnění spojené s tímto virem je mírnější než v minulých letech. Nikdo ale neví proč, píše BBC.

Varianta XEC vznikla rekombinací genetického materiálu předchozích variant a měla potenciál vyhnout se imunitě získané očkováním či předchozími infekcemi. Přestože testování odhalilo vysokou úroveň infekcí, počet hospitalizací zůstal nízký.

Podle dat amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) poklesla míra hospitalizací v prosinci 2024 na 2 osoby na 100 000 obyvatel, zatímco o rok dříve to bylo 6,1. To naznačuje, že Covid-19 v současnosti způsobuje méně závažné zdravotní problémy.

Jedním z vysvětlení tohoto trendu může být kolektivní imunita. Většina populace byla již několikrát očkována nebo prodělala infekci, což posílilo imunitní odpověď proti viru. Profesor Peter Chin-Hong z Kalifornské univerzity v San Franciscu tvrdí, že tělo nyní dokáže rychleji rozpoznat virus a efektivněji ho eliminovat, což zkracuje dobu infekce a snižuje riziko dlouhodobých komplikací, jako je dlouhý Covid.

Další možností je, že virus prochází přirozenou evolucí směrem k mírnějším formám. To je běžné u mnoha virů, které se postupem času adaptují na hostitelskou populaci a způsobují spíše mírná onemocnění. Například původní koronaviry, které způsobují běžné nachlazení, byly pravděpodobně v minulosti mnohem závažnější.

Ačkoli je současná situace slibná, odborníci varují před přílišným optimismem. Varianta XEC ukazuje, že virus nadále mutuje a existuje riziko, že se objeví agresivnější kmeny. Někteří virologové, jako Marc Johnson z Univerzity Missouri, upozorňují na možnost, že by se virus mohl znovu vyvinout do formy, která by byla imunitnímu systému méně známá, což by mohlo vést k nárůstu hospitalizací.

Navíc je zde spekulace, že by se SARS-CoV-2 mohl časem přizpůsobit k šíření jinými cestami, například jako gastrointestinální infekce. Tento scénář by mohl změnit dynamiku pandemie a vyžadovat nové přístupy k prevenci a léčbě.

Zlepšení léčebných postupů a očkování také přispělo ke zvládnutí onemocnění. Antikoagulancia, která byla dříve rutinně podávána, již nejsou běžnou součástí léčby. Místo toho se používají antivirotika a cílená péče, což zkracuje dobu hospitalizace.

Přestože se Covid-19 stává méně závažným, odborníci doporučují nepodceňovat rizika. Očkování zůstává klíčovým nástrojem pro ochranu zranitelných skupin a vývoj nových vakcín, včetně univerzálních a slizničních variant, je nadále prioritou. Budoucnost pandemie je stále nejistá, ale probíhající výzkum přináší naději, že lidstvo bude schopno tuto výzvu efektivně zvládnout.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

5:25

Požár na pražském sídlišti: Chtěl někdo seniorku zavraždit?

V úterý v noci zasahovala policie na pražském Proseku, kde v jednom z panelových domů vypukl požár za podezřelých okolností. Vyšetřovatelé nevylučují možnost úmyslného založení ohně.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy