reklama

Papež v dnešním poselství kritizoval zbrojní průmysl a obchodování se zbraněmi. "Jak můžeme mluvit o míru, když výroba zbraní, jejich prodej a obchodování s nimi jsou na vzestupu? Mělo by se o tom mluvit a psát, abychom odhalili zájmy a zisky, které jsou hybateli válek," prohlásil.

František vyslovil přání, ať v Izraeli a Palestině zavládne mír. "Myslím na všechny, zvlášť pak na křesťanské komunity v Gaze a v celé Svaté zemi," uvedl.

Izraelská armáda v závěru minulého týdne vyzvala některé obyvatele centrální části Pásma Gazy, aby se evakuovali na jih palestinské enklávy. Podle izraelských médií jde o nejnovější signál, že rozsah pozemní operace se dále rozšiřuje. Rozšíření invaze naznačil izraelský ministr obrany Yoav Gallant slovy, že armáda bude výhledově operovat i na dalších místech.

Izrael vede válku v Pásmu Gazy s hnutím Hamás přes dva měsíce. Teroristé v sobotu 7. října vpadli na izraelské území a zavraždili přibližně 1200 lidí, především civilistů. Zmocnili se také více než dvou stovek rukojmích.

Papež zároveň požádal o ukončení konfliktů na Ukrajině i v dalších oblastech, konkrétně zmínil Sýrii, Jemen, Libanon či Arménii a Ázerbájdžán.