"Političtí vůdci, kteří se sejdou na konferenci COP26 v Glasgow, čelí naléhavé výzvě, aby nalezli účinná řešení současné klimatické krize a aby nabídli konkrétní naději budoucím generacím," řekl papež. Podle něj se však každý může zapojit do řešení problémů, které klimatické změny způsobují. Politici pak musí prokázat, že mají vizi, že dokážou změny naplánovat a a že je dokážou rychlým způsobem provést. Opatření by podle nejvyššího představitele katolické církve měla být "radikální".

Papež považuje klimatické změny za novou civilizační výzvu. Řešení podle něj vede skrze spoluzodpovědnost států na globální úrovni a "obnovenou solidaritu založenou na spravedlnosti". František řekl, že neexistují "překážky, hranice či politické zdi, za kterými je možné se schovat".

V červenci skotští biskupové oznámili, že se papež zúčastní jednání klimatické konference v Glasgow, která začíná v neděli, pokud mu to umožní zdravotní stav. Na začátku října však Vatikán upřesnil, že papež do Skotska neodcestuje. Vatikánskou delegaci na konferenci povede státní tajemník a druhý nejvýše postavený muž ve Vatikánu kardinál Pietro Parolin.