Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papež František jmenoval 20 nových kardinálů, dále klesá váha Evropy

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Papež František dnes ve Vatikánu jmenoval 20 nových kardinálů, z nichž 16 by nyní mělo právo volit novou hlavu katolické církve, protože jim ještě nebylo 80 let. Podobně jako v předchozích letech papež vybíral především mezi představiteli církve mimo Evropu.

Své zástupce budou ve sboru kardinálů nově mít Mongolsko, Paraguay, Singapur a Východní Timor, uvedla vatikánská média.

Obřad jmenování nových kardinálů začal v 16:00 ve Svatopetrském chrámu. Noví kardinálové předstoupili před papeže, slíbili mu věrnost, sklonili se před ním a dostali některé symboly své nové funkce, například purpurově červený kardinálský biret a prsten.

Mezi novými kardinály je 16 mladších osmdesáti let. To znamená, že kdyby nyní papež zemřel nebo odstoupil, mohli by se zapojit do volby jeho nástupce. Po dnešním jmenování se počet kardinálů rozrostl na 226 členů, z nichž 132 má v současné době právo volit papeže. Z kardinálů volitelů jich 83 jmenoval František.

V kardinálském sboru postupně klesá váha Evropy. Mezi dnes jmenovanými hodnostáři je šest z Asie, pět z amerického kontinentu, dva z Afriky a sedm z Evropy. Mezi kardinály voliteli je nyní 54 duchovních z Evropy, 38 z amerického kontinentu, 20 z Asie a zbytek z Afriky a Oceánie.

Mezi překvapivé nominace podle agentury AFP patří například biskup z amerického San Diega Robert McElroy, který zastává některé velmi progresivní názory či italský hodnostář Giorgio Marengo, který řídí církev v Mongolsku, kde je jen několik stovek katolíků. Osmačtyřicetiletý Marengo se také stal nejmladším členem sboru kardinálů.

Původně chtěl dnes František jmenovat 21 kardinálů. Mezi nominanty figuroval i bývalý belgický biskup Luc Van Looy. Ten však čelí kritice, že když zastával vrcholné církevní funkce, nezasáhl dostatečně razantně proti případům sexuálního obtěžování. Hodnostář papeže požádal, aby ho kardinálem nejmenoval.

Noví kardinálové se začátkem příštího týdne zúčastní zasedání zhruba 200 vrcholných představitelů katolické církve. Při dvoudenní schůzce papež představí jím schválený dokument Predicate Evangelium, který mění organizaci ústředního aparátu katolické církve a dalších vatikánských institucí.

Témata:  Papež František

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.