Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papež František ve Vatikánu blahořečil svého předchůdce Jana Pavla I.

Papež František
Papež František
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Papež František dnes na vatikánském Svatopetrském náměstí prohlásil za blahoslaveného papeže Jana Pavla I. (1912-1978), napsala agentura AFP. Prohlášení za blahoslaveného je prvním krokem na cestě ke svatořečení.

"S úsměvem na tváři dokázal papež Jan Pavel hovořit dobrotou Pána," řekl František o svém předchůdci, který setrval v úřadu pouhých 33 dní, než zemřel na srdeční selhání.

"Jak krásná je církev s poklidnou, šťastnou a usměvavou tváří, která nikdy nezavře dveře, nikdy se neuchýlí k rozhořčení, je trpělivá, otevřená a netrpí nostalgií vůči dnům minulým," řekl František davům posluchačů, kteří navzdory dešti dorazili na Svatopetrské náměstí.

Jan Pavel I. se narodil v severoitalské horské vesnici v roce 1912 jako Albino Luciani. Vysvěcen na kněze byl v roce 1932, na biskupa v roce 1958 a v roce 1973 na kardinála. Papežem byl zvolen 26. srpna 1978 po smrti Pavla VI. Jako první z papežů si na počest svých předchůdců při nástupu do funkce vzal dvě jména.

Pontifikát Jana Pavla trval pouhých 33 dní. Papežovo tělo našly v ranních hodinách 29. září dvě sestry, které do papežovy rezidence nesly kávu. Lékaři uvedli, že Jan Pavel I. zemřel na infarkt. Papežovi asistenti potvrdili, že si hlava katolické církve stěžovala na bolesti na hrudi den před svojí smrtí, nebrala je ale vážně.

Okolnosti papežovy smrti jsou předmětem mnoha konspiračních teorií. V roce 1984 publikoval britský autor David Yallop knihu s názvem "Ve jménu Božím - pátrání po příčinách tajemné smrti Jana Pavla I.", kde rozvinul teorii, že papež byl otráven kabalou spojenou s tajnou zednářskou lóží. Kniha se 15 týdnů držela na seznamu bestsellerů listu The New York Times. Tato i jiné konspirační teorie o smrti Jana Pavla I. byly nicméně vyvráceny.

Témata:  Papež František

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.