reklama

Papež takto reagoval na otázku, zda není frustrován z toho, že jeho snahy o mír zatím neuspěly. "Zdá se mi, že zájmy v této válce se netýkají jen ukrajinsko-ruského problému, ale i prodeje zbraní, obchodu se zbraněmi," uvedl.

Papež se takto vyjádřil poté, co poslal svého mírového vyslance italského kardinála Matteoa Zuppiho do Kyjeva, Moskvy a Washingtonu, aby se tam setkal s tamními lídry.

"S utrpením těchto lidí bychom si neměli zahrávat. Musíme jim pomoci věci vyřešit... Vidím, že některé země se nyní stahují zpět a nechtějí dát (Ukrajině) zbraně. Začíná proces, ve kterém budou Ukrajinci určitě mučedníci a to není hezké," řekl papež.

Papež František takto naznačil, že některé země si s Ukrajinou zahrávají, když jí nejprve poskytnou zbraně a poté ze svých závazků odstoupí. Narážel tím pravděpodobně na polského premiéra Mateusze Morawieckého, který prohlásil, že jeho stát v současné době neposkytuje Ukrajině vojenskou pomoc, protože se sám přezbrojuje.

Morawiecki ve středu uvedl, že země přestane poskytovat zbraně Ukrajině. O den později už jeho vláda vyjádření krotila a dodala, že stopky ve vývozu zbraní se týká současné situace. V budoucnu se to ale může změnit.

V současné době probíhá spor mezi Kyjevem a Varšavou, který se nadále vyostřuje. Vyeskaloval ve středu večer, kdy Polsko oznámilo, že přestane poskytovat zbraně Ukrajině. "Zbraně na Ukrajinu již nepřevážíme, protože nyní vyzbrojujeme Polsko," uvedl podle serveru EuroZprávy.cz na sociálních sítích polský premiér Mateusz Morawiecki.

Polský prezident Andrzej Duda ale v pátek uvedl, že slova tamního premiéra byla pochopena špatně a týkala se pouze nových zbraní. "Slova premiéra byla pochopena nejhůře, jak se dalo. "Myslím si, že pan premiér chtěl říci, že nebudeme Ukrajině dodávat nové zbraně, které v současnosti kupujeme, abychom zmodernizovali polskou armádu," řekl podle BBC.