Setkání papeže s maďarským premiérem za zavřenými dveřmi trvalo asi 40 minut, uvedla ANSA. František daroval Orbánovi medailon s obrázkem svatého Martina, který se narodil na území dnešního Maďarska a který se podle legendy kdysi rozdělil se žebrákem o svůj plášť. Podle vatikánské tiskové služby tak chtěla hlava katolické církve vyjádřit díky Orbánově vládě za přijímání uprchlíků z Ukrajiny.

Maďarsko jich podle středečních údajů OSN přijalo dosud na 480.000. V Česku byla pro srovnání podle dnešních dat ministerstva vnitra zveřejněných na twitteru udělena dočasná ochrana již téměř 302 tisícům lidí, ve čtvrtek jich přibylo 2824. Cizinecké policii se přihlásilo 185 tisíc osob.

Orbán, který sám sebe označuje za ochránce křesťanských hodnot v Evropě, byl v minulosti známý odmítavým postojem vůči migrantům z Blízkého východu. Běžence z převážně pravoslavné Ukrajiny jeho vláda přijímá, ale na rozdíl od ostatních zemí EU a dalších západních států neposílá Kyjevu vojenskou pomoc a nedovoluje ani přepravu zbraní přes maďarské území.

Orbán podle agentury APA daroval papeži dvě knihy o maďarském hudebním skladateli Bélovi Bartókovi či soubor hudebních nosičů s operou. Maďarský premiér, který je vyznáním kalvinista, se dnes ráno také zúčastnil mše ve Svatopetrské bazilice.

S papežem se premiér Orbán naposledy setkal loni v září, kdy se hlava katolické církve krátce zastavila v Budapešti cestou na Slovensko.

V Římě se má dnes odpoledne maďarský premiér setkat s italský exministrem vnitra a šéfem krajně pravicové strany Liga Matteem Salvinim, který byl rovněž známý odmítavým postojem vůči migrantům z Afriky, Blízkého východu či Asie.