reklama

Americký katolický list National Catholic Register (NCR) minulý týden s odvoláním na zdroje ve Vatikánu tvrdil, že papež se nechce setkat ani s jedním z nich.

Rozhodnutí hlavy katolické církve odmítnout pozvání nejvyšších maďarských činitelů by mohlo způsobit diplomatickou roztržku. Přitom pro Budapešť by takový krok byl o to nepříjemnější, že zatímco v Maďarsku hodlá papež strávit jen několik hodin, návštěva na sousedním Slovensku bude nejspíš několikadenní.

Podle dnešní informace maďarské katolické biskupské konference se ale Františkovy schůzky s politiky přece jen uskuteční. Setkat by se měl s Áderem i s Orbánem a údajně také s některými dalšími vládními činiteli. "Je politováníhodné, že v souvislosti s programem papežova pobytu v Maďarsku, který je stále ještě ve fázi plánování, se objevily v místních i mezinárodních médiích nepravdivé informace a interpretace," uvedla podle maďarských médií biskupská konference.

František v březnu oznámil, že odslouží závěrečnou mši Mezinárodního eucharistického kongresu, který se uskuteční v maďarské metropoli od 5. do 12. září. Podle tvrzení National Catholic Register má v úmyslu v zemi strávit jen nezbytně dlouhou dobu a vyhnout se jakýmkoli setkáním s politiky. List k tomu poznamenal, že maďarský premiér Orbán je zastáncem tvrdé protiimigrační politiky, kterou naopak papež dlouhodobě kritizuje a volá po větší solidaritě a pomoci uprchlíkům.

"Pokud papež nezmění plány strávit tři a půl dne na Slovensku, tedy v zemi, kterou pojí s Maďarskem složité historické vazby, ale která s ním má nyní dobré vztahy, bude to podle zdrojů NCR pro premiéra Orbána obrovská facka," napsal americký deník.

reklama