Becciu, který byl jedním z nejvýše postavených představitelů ve Vatikánu a blízkým spolupracovníkem papeže, uvedl, že na osvobození kolumbijské řádové sestry Glorie Cecilie Narvaezové začal pracovat v lednu roku 2018, zhruba rok po únosu. On a jeho spolupracovnice Cecilia Marognová za tímto účelem kontaktovali britskou bezpečnostní společnost The Inkerman Group. O jednání s Brity a o dalších aktivitách vedoucích k osvobození řádové sestry informoval papeže. "Musím říct, že svatý otec souhlasil s každým krokem v této operaci," uvedl před soudem kardinál.

Becciu v dlouhém proslovu vysvětloval své vztahy s Marognovou, která se ve Vatikánu prezentovala jako odbornice na tajné služby. Kardinál tvrdí, že ženu pověřil jednáním s britskou firmou i vyplácením záloh, aby se Vatikán vyhnul skandálu, kdyby prosákly informace o tom, že se snaží jednat s islamisty. Rozpočet činil jeden milion eur a byl určen na vytvoření "sítě vztahů" a samotné osvobození řádové sestry. Odkazem na platby Britům chtěl Becciu vysvětlit i několik podezřelých plateb. Zda výkupné Vatikán vyplatil, neřekl.

Marognová a Becciu ale už nestáli u konce operace, protože o funkce ve Vatikánu přišli na podzim roku 2020, zatímco sestra Narvaezová byla propuštěna až v říjnu následujícího roku.

Becciu a dalších devět lidí stojí před vatikánským soudem kvůli obžalobě ze zpronevěry peněz, zneužití funkce či ovlivňování svědků. Soud se týká transakce s luxusní nemovitostí v Londýně, ve které Vatikán ztratil zhruba 200 milionů eur (asi 4,9 miliardy korun), a dalších nesrovnalostí v hospodaření vatikánského Státního sekretariátu. Marognová čelí žalobě, že si přivlastnila zhruba 570.000 eur z vatikánské pokladny pro vlastní potřeby a na nákup luxusního zboží. Žena rovněž vinu odmítá.

Becciu byl v letech 2011-2018 druhým nejvyšším představitelem Státního sekretariátu a blízkým spolupracovníkem papeže Františka. Ten ho ale v září roku 2020 zbavil všech funkcí kvůli podezření ze zneužití úřadu a nepotismu. Becciu tvrdí, že byl papežovi vždy věrný a ničeho zlého se nedopustil. František ho kvůli soudu zbavil mlčenlivosti. Stání před tribunálem budou pokračovat až do začátku června.