reklama

Pokud hlava katolické církve skutečně odmítne pozvání nejvyšších maďarských představitelů, může to způsobit významnou diplomatickou roztržku, napsala agentura APA. Budapešť může rozladit i fakt, že zatímco v Maďarsku hodlá papež strávit jen několik hodin, návštěva na sousedním Slovensku bude nejspíš několikadenní.

Papež v březnu oznámil, že se do Maďarska vydá, aby odsloužil závěrečnou mši Mezinárodního eucharistického kongresu, který se uskuteční v Budapešti od 5. do 12. září. Podle National Catholic Register chce František v zemi strávit jen nezbytně dlouhou dobu a vyhnout se jakýmkoli setkáním s politiky. Orbán je zastáncem tvrdé protiimigrační politiky, kterou naopak papež dlouhodobě kritizuje a volá po větší solidaritě a pomoci uprchlíkům.

Podle katolického listu zatím itinerář papežovy cesty vypadá tak, že z letiště v Budapešti zamíří přímo na bohoslužbu a bezprostředně po ní se přesune do Bratislavy. "Pokud papež nezmění plány strávit tři a půl dne na Slovensku, tedy v zemi, kterou pojí s Maďarskem složité historické vazby, ale která s ním má nyní dobré vztahy, bude to podle zdrojů NCR pro premiéra Orbána obrovská facka," napsal americký deník.

Zástupci Maďarska se nyní snaží o to, aby papež změnil názor a své plány upravil. Minulý týden ve Vatikánu jednali místopředseda vlády Zsolt Semjén a kardinál Péter Erdö, arcibiskup ostřihomský-budapešťský.

Papež už v minulosti absolvoval zahraniční cesty, kdy se nesetkal s čelnými politickými představiteli daných zemí. Například v roce 2014 hovořil v Evropském parlamentu ve Štrasburku, aniž jednal s francouzskými politiky. Politickým setkáním se vyhnul i během cesty na řecký ostrov Lesbos v roce 2016 nebo při cestě na ekumenické setkání ve Švýcarsku v roce 2018. Tehdy ale nenavštívil metropole těchto států, a zdvořilostní setkání s vysokými politiky proto na programu nebyla.