Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papež vyzval k výměně vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Papež František v tradičním velikonočním poselství Urbi et Orbi (Městu a světu) ve Vatikánu vyzval k výměně vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou. Konflikt rozpoutaný ruskou invazí na Ukrajinu trvá již třetí rok.

"Výzvou k respektování principů mezinárodního práva vyjadřuji naději na všeobecnou výměnu všech vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou," řekl asi 30 tisícům věřících z balkonu baziliky sv. Petra ve Vatikánu. Jeho projev byl živě vysílán do celého světa.

Vyzval také k propuštění rukojmí a příměří v pásmu Gazy, přičemž se očekávají nová jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás.

"Opětovně apeluji, aby byl zajištěn přístup k humanitární pomoci do Gazy, a ještě jednou vyzývám k rychlému propuštění rukojmí zadržených 7. října a okamžitému příměří v Pásmu (Gazy)," uvedl papež ve velikonočním poselství.

Připomněl také Sýrii, která už třináct let trpí následky ničivé války. Libanon podle jeho slov zase ničí institucionální bezvýchodná situace a hluboká krize. Připomněl také pokrok zemí západního Balkánu směrem k integraci do evropského projektu.

Povzbudil také Arménie a Ázerbájdžán, aby s podporou mezinárodního společenství mohly pokračovat v dialogu a dosáhly co nejdříve definitivní mírové dohody.

Témata:  Papež František

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy