reklama

Papežovy pravidelné audience pro veřejnost se počínaje dneškem kvůli narůstajícím počtům nakažených opět vrátily do knihovny Apoštolského paláce, odkud Vatikán vysílal krátká Františkova vystoupení. Kromě dodržování koronavirových restrikcí hlava katolické církve připomněla památku "bezbranných obětí terorismu" v evropských zemích. Útoky, jakými byly ty v Nice a ve Vídni, podle něj nesmí ohrozit spolupráci různých náboženství, píše agentura DPA.

Do kostela v jihofrancouzském Nice minulý týden vtrhl útočník ozbrojený nožem a s výkřiky Alláhu akbar (Bůh je veliký). Zemřeli tři lidé. Ve Vídni střelec v pondělí večer zabil čtyři lidi a dalších nejméně 22 zranil. Pachatel byl podle úřadů příznivcem teroristické organizace Islámský stát.

Hlava katolické církve se dnes také pomodlila za nemocné, doktory, zdravotní sestry, dobrovolníky a všechny ty, kteří svou prací s nemocnými "riskují vlastní životy, ale činí tak z lásky, povinnosti a z lásky k bližnímu".

Dnešní audience se v soukromé knihovně kromě 83letého papeže zúčastnilo okolo deseti kněží, kteří udržovali bezpečné odstupy. Nikdo z nich však neměl nasazenou roušku.

V souladu se zpřísněním pravidel v Itálii dnes Vatikán oznámil uzavření svých proslulých muzeí, jejichž součástí je i Michelangelova Sixtinská kaple. Uzavírka potrvá nejméně do 3. prosince, uvedl dnes Vatikán v prohlášení. Vatikánské památky každoročně přilákají okolo šesti milionů návštěvníků a pro maličký stát v centru Říma jsou významným zdrojem příjmů. Letošní výdělek však podobně jako jiná místa závislá na turismu poznamenala pandemie covidu-19; kvůli šíření koronaviru byla muzea uzavřená už letos na jaře, znovuotevřela až 1. června, píše agentura Reuters.

reklama