Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papeže Františka se při návštěvě Iráku pokusili zavraždit

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Papež František v připravované autobiografii Spera (Naděje) odhalil, že během své historické návštěvy Iráku v roce 2021 unikl pokusu o dvojitý sebevražedný atentát. Atentát byl zmařen díky spolupráci britské rozvědky a irácké policie.

František byl před cestou do Iráku, která se uskutečnila v březnu 2021, důrazně varován. Důvodem byly vysoké bezpečnostní riziko, zejména v Mosulu – městě zničeném vládou Islámského státu – a stále probíhající pandemie covidu-19. Přesto papež cestu nezrušil a odhodlaně ji označil za „pouť míru“.

Podle výňatků z knihy britská rozvědka informovala iráckou policii o plánovaném atentátu hned po papežově příjezdu do Bagdádu. Jeden z útočníků, žena, se měla odpálit v Mosulu během papežské návštěvy. Dalším plánem byl útok s využitím rychle jedoucího nákladního vozu.

Irácká policie a vatikánská bezpečnostní služba okamžitě reagovaly a útočníky zneškodnily. František později uvedl, že když se dotázal, co se stalo s atentátníky, dostal od velitele stručnou odpověď: „Už tu nejsou.“ Policie je zneškodnila tak, že donutila útočníky odpálit se mimo cílové oblasti.

Tento incident papeže hluboce zasáhl, uvedl server The Guardian. V knize uvádí, že událost vnímal jako „jeden z otrávených plodů války“, který připomíná tragické důsledky konfliktů.

Papež navštívil během tří dnů šest iráckých měst. V Mosulu, kde z trosek zničeného kostela vyzval křesťanskou komunitu k odpuštění a obnově, papež zdůraznil, že jeho mise je symbolem míru a solidarity s oběťmi násilí a pronásledování. Během vlády Islámského státu (2014–2017) byly v severním Iráku zabity tisíce křesťanů a statisíce jich musely uprchnout.

Kniha Spera, napsaná ve spolupráci s italským autorem Carlem Mussem, je označována jako první autobiografie papeže v historii. Publikace vychází v lednu 2025 na počest zahájení jubilejního roku – období sloužícího k duchovní obnově katolíků.

František, který podnikl více než 40 zahraničních cest od svého zvolení v roce 2013, přesto i přes své zdravotní problémy (bolesti sedacího nervu a problémy s kolenem) pokračuje v náročném programu.

Irácká cesta papeže Františka byla historickou událostí, která demonstrovala odhodlání a důležitost dialogu mezi náboženstvími i ve válečných oblastech. Ukázala také, jak důležitá je mezinárodní spolupráce při zajištění bezpečnosti významných osobností.

Témata:  Papež František

Související

Aktuálně se děje

17. prosince 2024 14:49

Krutá válka na Ukrajině je strašný masakr, řekl Trump. Ruskou invazi ale neodsoudil

Nastupující americký prezident Donald Trump označil válku na Ukrajině za „masakr“, jaký svět neviděl od druhé světové války, a zdůraznil, že musí skončit. Upozornil na to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy