Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papeže Františka se při návštěvě Iráku pokusili zavraždit

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Papež František v připravované autobiografii Spera (Naděje) odhalil, že během své historické návštěvy Iráku v roce 2021 unikl pokusu o dvojitý sebevražedný atentát. Atentát byl zmařen díky spolupráci britské rozvědky a irácké policie.

František byl před cestou do Iráku, která se uskutečnila v březnu 2021, důrazně varován. Důvodem byly vysoké bezpečnostní riziko, zejména v Mosulu – městě zničeném vládou Islámského státu – a stále probíhající pandemie covidu-19. Přesto papež cestu nezrušil a odhodlaně ji označil za „pouť míru“.

Podle výňatků z knihy britská rozvědka informovala iráckou policii o plánovaném atentátu hned po papežově příjezdu do Bagdádu. Jeden z útočníků, žena, se měla odpálit v Mosulu během papežské návštěvy. Dalším plánem byl útok s využitím rychle jedoucího nákladního vozu.

Irácká policie a vatikánská bezpečnostní služba okamžitě reagovaly a útočníky zneškodnily. František později uvedl, že když se dotázal, co se stalo s atentátníky, dostal od velitele stručnou odpověď: „Už tu nejsou.“ Policie je zneškodnila tak, že donutila útočníky odpálit se mimo cílové oblasti.

Tento incident papeže hluboce zasáhl, uvedl server The Guardian. V knize uvádí, že událost vnímal jako „jeden z otrávených plodů války“, který připomíná tragické důsledky konfliktů.

Papež navštívil během tří dnů šest iráckých měst. V Mosulu, kde z trosek zničeného kostela vyzval křesťanskou komunitu k odpuštění a obnově, papež zdůraznil, že jeho mise je symbolem míru a solidarity s oběťmi násilí a pronásledování. Během vlády Islámského státu (2014–2017) byly v severním Iráku zabity tisíce křesťanů a statisíce jich musely uprchnout.

Kniha Spera, napsaná ve spolupráci s italským autorem Carlem Mussem, je označována jako první autobiografie papeže v historii. Publikace vychází v lednu 2025 na počest zahájení jubilejního roku – období sloužícího k duchovní obnově katolíků.

František, který podnikl více než 40 zahraničních cest od svého zvolení v roce 2013, přesto i přes své zdravotní problémy (bolesti sedacího nervu a problémy s kolenem) pokračuje v náročném programu.

Irácká cesta papeže Františka byla historickou událostí, která demonstrovala odhodlání a důležitost dialogu mezi náboženstvími i ve válečných oblastech. Ukázala také, jak důležitá je mezinárodní spolupráce při zajištění bezpečnosti významných osobností.

Témata:  Papež František

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:53

Dojemná dovolená Libora Boučka: Po 11 letech se vrátil na místo prvního setkání

Libor Bouček se svou rodinou utíká před zimou na exotickou dovolenou, kde si dopřejí slunce a teplo. Zvolili Mauricius, destinaci, která pro něj a jeho manželku Gabrielu nese hluboký emocionální význam a spoustu nezapomenutelných vzpomínek.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy