reklama

Podle agentury AFP to byl již šedesátý zásah tohoto druhu ve francouzské metropoli od propuknutí migrační krize v roce 2015. Před třemi týdny bylo ze sousední čtvrti Porte de la Chapelle odvezeno do příbytků 1600 lidí. Mnoho běženců se do hlavního města Francie dostalo v roce 2016 po uzavření obřího tábora v přístavním městě Calais.

Úřady před dnešní akcí ohlašovaly, že převezmou maximálně 300 migrantů, nakonec to bylo něco přes 500 lidí včetně 216 "zranitelných", tedy rodin s dětmi nebo žen bez partnerů. Podle sdružení, která se touto problematikou zabývají, ale v Porte d'Aubervilliers přežívalo před evakuací kolem 2000 migrantů. Organizace také varovaly před "pekelným cyklem" rušení táborů a následného návratu jejich obyvatel na ulici.

"Je to pořád stejné, nechají si nás 15 dní a pak nám řeknou 'zmizte'. Nikam to nevede," řekl AFP 37letý Súdánec Oumar, když ráno na severu Paříže čekal na odvoz.

Prefektura pařížského regionu Île-de-France ujišťovala, že pracuje na "totální evakuaci" táborů vystavěných podél městského dálničního okruhu. Zdůraznila, že od ledna už si "vzala na starost" přes 19.000 lidí. Úřady se zavázaly k likvidaci všech táborů na severovýchodě Paříže v horizontu několika týdnů, přičemž chtějí zabránit jejich opětovnému vzniku v těchto místech.

Vláda francouzského prezidenta Emmanuela Macrona tento měsíc slíbila, že kromě vyklízení stanových městeček také zavede kvóty pro zaměstnávání migrantů a zabrání nově příchozím žadatelům o azyl v přístupu ke zdravotnické péči nad rámec naléhavé pomoci. Podle agentury Reuters tímto reagovala na obavy voličů spojené s přistěhovalectvím.

reklama