Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel a Fiala věří, že dobré vztahy budou pokračovat i s Pellegrinim

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Česko doufá v pokračování dobrých sousedských vztahů se Slovenskem i po zvolení Petera Pellegriniho do funkce prezidenta, vyplývá z vyjádření prezidenta Petra Pavla a premiéra Petra Fialy (ODS) na sociálních sítích.

Pavel, který udržuje velmi dobrý vztah se současnou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, pogratuloval Pellegrinimu ke zvolení v neděli ráno. "Věřím, že navážeme na tradici mimořádně dobrých sousedských vztahů a budu se těšit na konstruktivní spolupráci," napsal na sociální síti X.

"Gratuluji Peteru Pellegrinimu k vítězství v prezidentských volbách. Věřím, že budeme nadále co nejlépe rozvíjet výborné a hluboké vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem," uvedl premiér Fiala.

Pellegrini získal ve druhém kole přes 53 procent hlasů a oproti prvnímu kolu porazil svého vyzyvatele Ivana Korčoka, bývalého ministra zahraničí. Podle světových médií se novým slovenským prezidentem stane populista a spojenec premiéra Roberta Fica.

Mandát slovenského prezidenta potrvá pět let. Mezi jeho pravomoci patří například možnost rozpustit Národní radu, udělování amnestií a vyznamenání, jmenování soudců, vyhlašování válečného stavu a jiné, zejména ceremoniální úlohy. Rozhoduje o pověření vlády a dává souhlas s výkonem její působnosti, pověřuje ministry řízením ministerstev a přijímá jejich demise. Může je také odvolat.

Slovenský prezident jmenuje například vedoucí státních orgánů, vyšší státní funkcionáře, rektory vysokých škol a vysokoškolské profesory. Může zmírňovat tresty nebo vyhlásit referendum. Rovněž zastupuje Slovensko navenek, jedná o mezinárodních smlouvách a ratifikuje je. Parlamentu musí předávat zprávy o stavu Slovenské republiky a o závažných politických otázkách.

Témata:  Petr Pavel Petr Fiala (ODS) Peter Pellegrini

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy