Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel naznačil, že do NATO by mohla vstoupit i částečně okupovaná Ukrajina

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Vstup Ukrajiny do NATO nemusí být tak daleko, jak se v době probíhajícího konfliktu Kyjeva s Moskvou může zdát. Podle českého prezidenta Petra Pavla totiž nemusí být podmíněný tím, že Ukrajina bude kontrolovat celé své území. Pavel to naznačil v rozhovoru pro web novinky.cz, zmínil přitom i jeden historický precedent. 

Podle Pavla není plná obnova kontroly nad celým územím státu nutným předpokladem pro přijetí do aliance. "Pokud dojde k vymezení, byť nějaké administrativní hranice, pak můžeme brát tuto administrativní hranici jako dočasnou a Ukrajinu v teritoriu, které bude v té době kontrolovat, přijmout do NATO," prohlásil. 

Zmínil přitom příběh poválečného Německa. "Přestože část byla okupovaná Sovětským svazem, tak Německo, tedy ten zbytek byl přijat do NATO, a to už v roce 1955. Takže si myslím, že je tady jak technicky, tak právně řešení, jak umožnit Ukrajině vstoupit do NATO, aniž by se tím dostalo NATO do konfliktu s Ruskou federací," vysvětlil.

Prezident se vyjádřil i o možných mírových jednáních, která by mohla vést k ukončení konfliktu. Ten trvá už déle než dva roky, přičemž v létě opět nastala nová situace, když ukrajinské jednotky vstoupily na ruské území a momentálně ovládají část Kurské oblasti. 

"Pokud dojde k nějakým mírovým jednáním, tak velmi pravděpodobně se budeme bavit o tom, že Rusko bude dlouhodobě okupovat část ukrajinského území, a z pohledu demokratických zemí, které se hlásí k respektování mezinárodního práva a Charty OSN, by mělo tedy dojít k tomu, že budeme respektovat dohodu mezi válčícími stranami, ale nebudeme akceptovat změnu mezinárodních hranic na základě agrese," dodal Pavel. 

Témata:  Petr Pavel Ukrajina NATO

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.