Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Peking: Návštěva amerických kongresmanů na Tchaj-wanu narušuje suverenitu Číny

Peking
Peking
Foto: Pixabay

Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu a územní celistvost Číny, uvedlo dnes čínské ministerstvo obrany. Ministerstvo zároveň pohrozilo tvrdou reakcí na vměšování do vnitřních záležitostí Číny. Američtí kongresmani na ostrov, který Peking považuje za svou provincii, přicestovali v neděli a dnes se sešli s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Odpoledne místního času (dopoledne SELČ) ostrov opustili.

Podle čínského ministerstva obrany návštěva amerických kongresmanů svědčí o tom, že Spojené státy jsou tím, kdo vytváří problémy a škodí míru a stabilitě v oblasti Tchajwanského průlivu. "Čínská armáda bude pokračovat ve cvičeních a bude připravena k boji, aby hájila suverenitu země," dodalo ministerstvo.

Pětičlenná delegace amerického Kongresu, vedená senátorem Edem Markeym, na Tchaj-wan dorazila nedlouho poté, co na ostrově jednala šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Čína na její návštěvu reagovala rozsáhlými manévry, během nichž testovala i balistické střely.

Armáda Číny podle agentury Reuters oznámila, že v blízkosti ostrova dnes provedla další cvičení, a to ve vzdušném prostoru i na moři. Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen označila manévry za zásahy do míru a stability regionu. Americkým zákonodárcům řekla, že Tchaj-wan je odhodlán zachovat status quo v Tchajwanském průlivu.

Tchajwanský premiér Su Čen-čchang uvedl, že ostrov se reakcemi Číny na návštěvy zahraničních přátel nenechá zastrašit. "Nemůžeme nedělat nic jen proto, že máme vedle sebe zlého souseda," uvedl předseda tchajwanské vlády.

Neoficiální americký zastupitelský úřad v Tchaj-peji uvedl, že delegace kongresmanů se dnes setkala rovněž s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem a členy zahraničního a obranného výboru tchajwanského parlamentu. O obsahu schůzek zatím není nic známo a neví se ani, kam se členové amerického Kongresu vydali z Tchaj-wanu dál, napsala agentura Reuters.

Čína demokratický Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy pouze s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohly udržet obranyschopnost.

Témata:  Čína Tchaj-Wan

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.