Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pellegrini je v čele nové strany Hlas-SD, podle průzkumu by vyhrála volby

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Bývalý slovenský premiér Peter Pellegrini se podle očekávání stal předsedou nové strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD), která již je nejpopulárnější stranou v zemi. Rozhodl o tom dnes ustavují sněm Hlasu-SD. Nový politický subjekt založil Pellegrini spolu s dalšími poslanci parlamentu po odchodu z bývalé vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica.

"Ve společnosti vládne napjatá atmosféra. Vládní rozhodnutí jsou často charakterizována chaosem, amatérismem, nezkušeností. Proto jednou z priorit strany Hlas-sociální demokracie musí být, že ji bude reprezentovat profesionalita a odbornost," řekl Pellegrini novinářům po sněmu Hlasu-SD, který se kvůli pandemii nemoci covid-19 uskutečnil on-line formou.

Hlas-SD chce podle Pellegriniho podpořit iniciativu na vypsání referenda o předčasných volbách, kterou dříve ohlásil Směr-SD. Pellegrini ale chce širší shodu ohledně plebiscitu.

Delegáti Hlasu-SD kromě předsedy zvolili i tři místopředsedy a část užšího vedení strany. Další členy vedení chce Hlas-SD obsadit na svém řádném sněmu příští rok v březnu.

Jeden z nejoblíbenějších slovenských politiků Pellegrini v roce 2018 vystřídal v čele vlády svého tehdejšího stranického šéfa Fica, který rezignoval v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Pellegrini jako volební lídr dovedl Směr-SD v únorových parlamentních volbách k lepšímu výsledku, než straně předpovídaly průzkumy veřejného mínění. Navzdory tomu sociální demokraté skončili po dlouholetém vládnutí v opozici. Pellegrini pak v květnu nejprve vyzval Fica k rezignaci z čela Směru-SD, nakonec ale ohlásil svůj odchod ze strany a založení vlastního politického subjektu. V parlamentu nyní působí jako nezařazený poslanec spolu s desítkou dalších zákonodárců, kteří přestoupili ze Směru-SD do Hlasu-SD.

Hlas-SD, který slovenské ministerstvo vnitra zaregistrovalo letos v září, se již v říjnovém průzkumu veřejného mínění agentury AKO dostal s preferencemi na úrovni 18,8 procenta do čela žebříčku obliby politických stran. Na druhé místo odsunul nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti premiéra Igora Matoviče, které se ziskem 25 procent vyhrálo poslední parlamentní volby.

Popularita Směru-SD naopak dlouhodobě klesá a preference strany mají již jen jednociferné hodnoty. Ještě v roce 2012 Ficova strana přesvědčivě vyhrála předčasné volby se ziskem 44,4 procenta hlasů. Po letošních volbách a odchodu Směru-SD do opozice začala policie stíhat kvůli různým deliktům několik bývalých představitelů různých institucí a úřadů z dob vládnutí Ficovy strany, která byla u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006.

Témata:  Peter Pellegrini HLAS – sociálna demokracia Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Slovensko Igor Matovič Smer SD

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 12:52

Princezna Kate a rakovina: Ve společnosti se teď ledacos změní, zní z nemocnice

Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.