Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pellegrini kvůli prezidentství definitivně skončil v čele Hlasu-SD

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Slovenská vládní strana Hlas-SD si zvolila nového předsedu, který nahradil zvoleného prezidenta Petera Pellegriniho. Stranickým šéfem je od soboty ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Pellegrini se za čtrnáct dní stane novým slovenským prezidentem. 

Pellegrini se na sobotním sněmu oficiálně vzdal postu předsedy, přičemž doporučil zvolení Šutaje Eštoka. Delegátům v proslovu zdůraznil, že volba nového stranického šéfa je důležitým krokem. Budoucí prezident, jemuž bylo pozastaveno členství ve straně, dodal, že nikdy nepřestane být sociálním demokratem. 

"Dělejme v životě i v politice vždy jen to, co je správné," apeloval Šutaj Eštok v souvislosti s aktuální situací na Slovensko a zmínil, že těžké časy mohou zemi i posílit. Zvolení za předsedu Hlasu označil za čest a zodpovědnost.

Stranu čeká podle ministra vnitra náročný úkol. "Dostali jsme od lidí za uplynulé čtyři roky obrovské množství podpory a důvěry. Je teď jen a jen na nás, jak tuto důvěru budeme splácet," dodal nový předseda.

Hlas-SD také odsouhlasil změnu stanov, takže Pellegrinimu zůstane pozice zakládajícího předsedy, která mu má ponechat určité kompetence, které může vykonávat v souladu se zákonem. "Abychom neztratili cestu a abychom měli někoho, na koho se můžeme obrátit a kdo nám i v těžkých časech pomůže," vysvětlil Šutaj Eštok. 

Pellegrini získal v druhém kole prezidentské volby přes 53 procent hlasů a oproti prvnímu kolu porazil svého vyzyvatele Ivana Korčoka, bývalého ministra zahraničí. Mandátu se ujme 15. června, kdy nahradí nynější prezidentku Zuzanu Čaputovou. 

Témata:  Peter Pellegrini Slovensko

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.