Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pellegrini vystřídal Čaputovou. Je novým slovenským prezidentem

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.
Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.
Foto: Facebook Peter Pellegrini

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Banskobystrický rodák Pellegrini byl zvolen prezidentem v jarní prezidentské volbě. V druhém kole získal přes 53 procent hlasů a oproti prvnímu dějství porazil svého vyzyvatele Ivana Korčoka, bývalého ministra zahraničí. Stal se šestým prezidentem v novodobé historii slovenského státu, z toho pátým mužem. Dalšími předchůdci byli Michal Kováč, Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič a Andrej Kiska. 

Odpoledne bude následovat přehlídka slovenských ozbrojených sil a slavnostní bohoslužba slova Te Deum v katedrále svatého Martina. Pellegrini poté převezme prezidentský palác a rozloučí se s Čaputovou. Proběhne také přehlídka čestné stráže, slavnostní oběd a ve večerních hodinách slavnostní recepce na Bratislavském hradě. 

Hosty inaugurace jsou nejvyšší ústavní činitelé, poslanci, zástupci diplomatického sboru, vlády, registrovaných církví i osobní hosté a rodina zvoleného prezidenta. Pozváni byli také všichni neúspěšní kandidáti. 

Pellegrini začínal s politikou v barvách Smeru-SD premiéra Roberta Fica, z poslance se postupně vypracoval do vládních či parlamentních funkcí. Po Ficově rezignaci kvůli politické krizi po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové se stal premiérem. Později se s Ficem dostal do konfliktu a založil vlastní stranu Hlas-SD.

Hlas dovedl loni k třetímu místu v předčasných parlamentních volbách a umožnil vznik nové vlády pod vedením Fica. Ten ho na oplátku podpořil v prezidentské kandidatuře, kterou oznámil letos v lednu. Končící prezidentka Čaputová už loni oznámila, že mandát obhajovat nebude. 

Slovenský prezident má podle ústavy spíše omezené pravomoci, může ovšem například blokovat nominace vlády a parlamentu na obsazení vedoucích představitelů některých úřadů a institucí. Souhlasu hlavy státu podléhají také některá rozhodnutí odstupujícího kabinetu, kterému parlament vyslovil nedůvěru. Při vytváření vlády je výběr premiéra na prezidentovi, byť dosavadní praxe respektovala výsledky voleb.

Témata:  Peter Pellegrini Slovensko

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy