"Nebudu usilovat o znovuzvolení do čela demokratů v příštím Kongresu," prohlásila dvaaosmdesátiletá Pelosiová. "Nyní se musíme odvážně vydat do budoucnosti. Nastala hodina pro novou generaci," dodala.

Pelosiová Sněmovnu v projevu označila za "posvátnou půdu" a "srdce americké demokracie". "Americká demokracie je majestátní, ale křehká. Mnozí z nás, kteří jsme zde přítomni, jsme byli svědky naší křehkosti na vlastní kůži, tragicky právě v této sněmovně. A tak je třeba demokracii navždy bránit před silami, které jí chtějí ublížit," řekla Pelosiová v narážce na loňský lednový útok příznivců bývalého prezidenta Donalda Trumpa na Kapitol.

Kalifornská demokratka uvedla, že v Kongresu zůstane jako zastupitelka San Francisca, až se v lednu sejde nový Kongres.

Pelosiová v minulých dnech uvedla, že napadení jejího manžela Paula nepochybně ovlivní její rozhodnutí o působení v čele demokratů ve Sněmovně reprezentantů. Na Paula Pelosiho zaútočil 28. října v domě v San Francisku muž, který se sháněl po předsedkyni Sněmovny. Napadl ho kladivem a zranil ho na hlavě i rukou. Pelosiová byla v té době ve Washingtonu.

Pelosiová je klíčovou postavou americké politiky. Je první ženou, která se stala předsedkyní Sněmovny reprezentantů, a jediná osoba za poslední desetiletí, která byla do této funkce zvolena dvakrát. V dolní komoře Kongresu působí již od roku 1987.

Americký demokratický prezident Joe Biden dnes Pelosiové v prohlášení poděkoval za její službu a označil ji za "neochvějnou obhájkyni demokracie". "Když si vzpomenu na Nancy Pelosiovou, vybaví se mi důstojnost. Historie ji zaznamená jako nejvýznamnější předsedkyni Sněmovny reprezentantů v dějinách," napsal na twitteru.

Ze své funkce dnes odstoupil také Steny Hoyer, vůdce demokratické většiny ve Sněmovně reprezentantů. Američtí demokraté budou 30. listopadu hlasovat o tom, kdo povede jejich frakci v příštím Kongresu. O místo Pelosiové podle Reuters může usilovat usilovat Hakeem Jeffries z New Yorku. Jeffries by se stal prvním černošským zákonodárcem, který by vedl jednu z hlavních stran v Kongresu. Hoyer již Jeffriesovi vyjádřil svou podporu.

Republikáni, kteří se kontroly nad Sněmovnou reprezentantů ujmou v lednu, již na post předsedy této komory nominovali svého dosavadního lídra v této komoře Kevina McCarthyho. Pelosiová dnes poznamenala, že demokraté budou mít na republikány s jejich "těsnou většinou silné páky". Demokraté si navíc ve volbách z minulého týdne udrželi kontrolu nad Senátem.