Vojenské cvičení čínské armády v okolí Tchaj-wanu představuje významnou eskalaci napětí, prohlásil dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. Reakci Pekingu na návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové označil za extrémní a zcela neopodstatněnou, informují světové zpravodajské agentury. Vyjádřil obavu, že manévry destabilizují celý region.
Šéf americké diplomacie se k situaci vyjádřil na okraj ministerského setkání Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v Kambodži, kterého se účastnili i představitelé některých dalších států. Akci poznamenal vývoj kolem Tchaj-wanu, který si čínská vláda nárokuje, přestože je po desetiletí řízen nezávisle. Ostrov v úterý přijal v podobě Pelosiové nejvýše postavenou návštěvu z USA za posledních 25 let, což Peking má za nepřijatelné. V reakci spustil rozsáhlá vojenská cvičení, při nichž se čínské lodě mimořádně přiblížily k Tchaj-wanu, zatímco do okolních vod dopadlo několik čínských raket.
"Tyto provokace představují významnou eskalaci," citovala Blinkena agentura AFP. "Čína se rozhodla reagovat přehnaně a využít návštěvu paní Pelosiové jako záminku... Fakt je ten, že její návštěva byla poklidná. Neexistuje žádné opodstatnění pro tuto extrémní vojenskou reakci," řekl ministr zahraničí.
Blinken vystoupil po jednání se zástupci ASEAN, na němž podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters řekl, že Spojené státy chtějí situaci uklidnit. Čínu údajně obvinil, že se snaží zastrašit nejen Tchaj-wan, ale i jeho sousedy. Washington podle ministra zahraničí nadále stojí za svými partnery a spojenci. Mezi ty lze řadit i Tchaj-wan, byť s ním USA nemají formální diplomatické vztahy.
Setkání ministrů zahraničí ASEAN se účastnili i šéfové diplomacií Ruska nebo Číny. Agentura AP napsala, že Blinken se při dnešním jednání setkal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem i se šéfem čínské diplomacie Wang Iem. "Blinken, který do místnosti vstoupil jako poslední, se na Lavrova ani nepodíval, když usedal na své místo o několik židlí vedle, stejně jako na Wanga, který byl usazený o kousek dál u stejného stolu jako Lavrov," píše AP.
Podle Blinkena při ministerském setkání v Phnompenhu došlo na "energickou komunikaci" stran Tchaj-wanu. USA prý opakovaně dávají Pekingu najevo, že nechtějí vyvolat žádnou krizi. Bilaterální jednání mezi ministry zahraničí Číny a USA se nicméně nekonalo.
Čína uvalí sankce na Pelosiovou kvůli návštěvě Tchaj-wanu
Čína se rozhodla uvalit sankce na předsedkyni americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou a její nejbližší rodinu v reakci na její návštěvu Tchaj-wanu, kterou Peking označil za "zlomyslné" a "provokativní" jednání. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo zahraničí. Podobu postihu podle ní úřad neupřesnil.
"Navzdory odporu a vážným obavám Číny Pelosiová trvala na návštěvě Tchaj-wanu, čímž vážně zasáhla do vnitřních záležitostí Číny, podkopala její suverenitu a územní celistvost, pošlapala politiku jedné Číny a ohrozila mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu," uvedl mluvčí ministerstva v prohlášení.
Pelosiová se stala nejvýše postaveným představitelem Spojených států, který navštívil Tchaj-wan za posledních 25 let. Peking považuje demokratický Tchaj-wan za vzbouřeneckou provincii a za legitimní součást svého území. Podle oficiální politiky "jedné Číny" na ostrově neexistuje samostatná politická entita a Peking se staví proti tomu, aby ostrov vedl vlastní jednání se zahraničními vládami. Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v pevninské Číně pokračuje režim jedné strany.
Témata: Antony Blinken, Čína, Tchaj-Wan, Nancy Pelosiová
Související
4. ledna 2025 16:06
15. prosince 2024 16:04
7. srpna 2024 21:57
2. srpna 2024 16:22
28. července 2024 15:35
20. července 2024 13:40