reklama

Ázerbájdžán označil tvrzení Pelosiové za "nepodložená a nespravedlivá".

Mezi sousedními zeměmi na Kavkaze tento týden vypukly ozbrojené střety s více než 200 mrtvými vojáky. Podle Pelosiové je jasné, že je spustily útoky Ázerbájdžánu na společné hranici. "Začali to Ázerbájdžánci a je třeba to uznat," zdůraznila. Ve středu večer uzavřely Baku a Jerevan příměří.

"Tyto útoky silně odsuzujeme," prohlásila dále Pelosiová, jež podle Reuters návštěvy země, která je vojenským spojencem Ruska, využila k vyjádření amerického závazku podporovat arménskou suverenitu.

Baku dnes tvrzení Pelosiové, že konflikt začala ázerbájdžánská strana, označilo za nepodložené. "Nepodložená a nespravedlivá obvinění, která vznesla Pelosiová vůči Ázerbájdžánu, jsou nepřijatelná," uvedlo ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí. "Pelosiová je známá jako proarménská politička," tvrdí Baku. "Je to vážná rána úsilí o normalizaci vztahů mezi Arménií a Ázerbájdžánem," stojí dále v prohlášení.

Ázerbájdžán zdůraznil, že je dodržováno příměří a že se předešlo eskalaci situace. Výroky Pelosiové jsou podle něj pokusem zajistit si hlasy Američanů arménského původu před volbami do Kongresu. "Takové jednostranné kroky a nepodložená prohlášení neslouží křehkému míru v regionu, nýbrž naopak stupňování napětí," prohlásilo ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí.

Podle Pelosiové by USA měly využít svůj vliv a páky, aby ukázaly, že arménská svrchovanost je pro Washington prioritou. Pokud jde o obranu, Spojené státy prý naslouchají potřebám Arménie.

Pelosiová rovněž Arménii poblahopřála k její "sametové revoluci" z roku 2018 a k její demokracii. USA podle ní chtějí být Arménii nápomocné v globálním boji s autokracií.

Předseda arménského parlamentu Alen Simonjan minulý týden vyjádřil nespokojenost s reakcí Moskvou vedené Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) na žádost Jerevanu o pomoc a přirovnal ODKB k "pistoli, která nestřílí".