Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pentagon oznámil další balíček americké vojenské pomoci Ukrajině

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.in.ua

USA v pátek oznámily další balíček vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 800 milionů dolarů. Jeho klíčovou součástí je kazetová munice. Ukrajinci však z amerických skladů obdrží také dělostřelecké granáty, desítky BVP, munici pro systémy HIMARS či protitankové střely Javelin.

O balíčku informoval Pentagon. Americký prezident Joe Biden v rozhovoru pro CNN uvedl, že rozhodnutí o kazetové munici bylo skutečně těžké. Konzultoval ho proto s partnery. "Ukrajincům dochází munice," poznamenal.

"Jsme vděční americkému lidu a prezidentovi Joe Bidenovi za rozhodné kroky, které Ukrajině přiblíží vítězství nad nepřítelem, vítězství demokracie nad diktaturou. Rozšíření ukrajinských obranných schopností přinese nové nástroje pro deokupaci našeho území," napsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci na novou pomoc.

Někteří zastánci rozhodnutí tvrdí, že poskytnutí kazetové munice sníží ukrajinskou závislost na omezených zásobách dělostřeleckých granátů. Nicméně existují obavy, že nevybuchlá munice způsobuje ztráty mezi civilisty. Podle zdroje z Pentagonu bude kazetová munice na bojišti užitečná, zejména proti ruským zakopaným pozicím.

Mezinárodní Úmluva o kazetové munici zakazuje používání, transfer, výrobu a skladování kazetových bomb. Mezi zeměmi, které ji nepodepsaly, figurují právě Spojené státy, Ukrajina, Rusko, Čína, Indie, Pákistán a Jižní Korea. Pobaltské státy, Polsko, Rumunsko, Turecko a většina zemí Blízkého východu také není jejími signatáři.

Témata:  USA Armáda Ukrajina Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 12:40

Hudebník a politik Petr Hannig je ve vážném stavu. Po mrtvici je odkázán na přístroje

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy