O balíčku informoval Pentagon. Americký prezident Joe Biden v rozhovoru pro CNN uvedl, že rozhodnutí o kazetové munici bylo skutečně těžké. Konzultoval ho proto s partnery. "Ukrajincům dochází munice," poznamenal.

"Jsme vděční americkému lidu a prezidentovi Joe Bidenovi za rozhodné kroky, které Ukrajině přiblíží vítězství nad nepřítelem, vítězství demokracie nad diktaturou. Rozšíření ukrajinských obranných schopností přinese nové nástroje pro deokupaci našeho území," napsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci na novou pomoc.

Někteří zastánci rozhodnutí tvrdí, že poskytnutí kazetové munice sníží ukrajinskou závislost na omezených zásobách dělostřeleckých granátů. Nicméně existují obavy, že nevybuchlá munice způsobuje ztráty mezi civilisty. Podle zdroje z Pentagonu bude kazetová munice na bojišti užitečná, zejména proti ruským zakopaným pozicím.

Mezinárodní Úmluva o kazetové munici zakazuje používání, transfer, výrobu a skladování kazetových bomb. Mezi zeměmi, které ji nepodepsaly, figurují právě Spojené státy, Ukrajina, Rusko, Čína, Indie, Pákistán a Jižní Korea. Pobaltské státy, Polsko, Rumunsko, Turecko a většina zemí Blízkého východu také není jejími signatáři.