Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Peskov: Kyjev a Kreml se před dvěma lety dohodli na mírové smlouvě, pak ji Ukrajina zrušila

Dmitrij Peskov
Dmitrij Peskov
Foto: kremlin.ru

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Peskov podle ruských médií dále uvedl, že Rusové a Ukrajinci se již před dvěma lety při jednáních v Istanbulu dohodli na mírové smlouvě, která byla fakticky parafována, ale Kyjev odmítl smlouvu dokončit kvůli "přímému nátlaku ze strany Londýna".

Peskov připustil, že případná jednání o míru s Ukrajinou by musela vzít v úvahu fakt, že Rusko během války připojilo ke svému území další čtyři ukrajinské oblasti kromě Krymu, který anektovalo před deseti lety. Peskov dále zdůraznil, že nedošlo k žádnému přehodnocení postoje Kyjeva k jednáním s Moskvou.

Rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem začaly krátce poté, co ruská vojska v únoru 2022 vpadla na Ukrajinu. Tyto rozhovory byly však přerušeny, když se po ústupu ruských vojsk od Kyjeva na jaře 2022 objevily zprávy o masových vraždách a zvěrstvech, kterých se údajně dopustili ruští vojáci. Ukrajinský Kyjev tyto události označil za válečné zločiny. Navzdory těmto událostem Moskva popírá jakékoli útoky na civilisty nebo válečné zločiny.

Kyjev trvá na zákazu vyjednávání s Ruskem, dokud bude Putin prezidentem, ačkoli se s ním znovu setkal v dubnu, kdy byl zvolen na další volební období. 

Témata:  válka na Ukrajině Rusko Dmitrij Peskov

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.