Separatisté z neuznané Doněcké lidové republiky (DNR) tvrdí, že zajatí Britové Aiden Aslin a Shaun Pinner byli žoldnéři. Trest smrti spolu s nimi dostal také Maročan Ibráhím Sádún. Jeden z advokátů uvedl, že všichni tři se proti verdiktu hodlají odvolat, od vynesení rozsudku 9. června na to mají měsíc.

"Vše bude samozřejmě záviset na žádosti Londýna, ale jsem si jist, že ruská strana bude připravena ji vyslyšet," řekl Peskov s tím, že Spojené království by v první řadě mělo jednat přímo s orgány proruských separatistů v Doněcku.

Britské úřady i rodiny vojáků tvrdí, že jejich občané byli příslušníky ukrajinské armády, a proto se na ně vztahuje ženevská úmluva. Ta mimo jiné zakazuje, aby zajatí vojáci byli souzeni za obvyklé vojenské činy. Londýn označil rozsudky smrti za "falešné rozsudky" a prohlásil, že soudní řízení připomíná monstrprocesy ze sovětské éry.

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová dnes podle agentury Reuters uvedla, že nejlepší cesta k propuštění Aslina a Pinnera vede "přes Ukrajince" a že pro to udělá "vše, co bude v jejích silách". Kyjev slíbil, že se pokusí docílit jejich propuštění výměnou za ruské zajatce.

DNR a Luhanská lidová republika (LNR) jsou dva samozvané separatistické útvary na východě Ukrajiny. Ruský prezident Vladimir Putin 21. února podepsal výnos o uznání jejich nezávislosti a 24. února oznámil zahájení speciální vojenské operace, jak Rusové označují svou invazi na Ukrajině.