reklama

"V současnosti se setkáváme se situací, kdy jakéhokoli politika v Evropě, který má tendenci myslet na suverenitu své země, který chrání zájmy své země, ihned označují za proruského. Je to však absurdní," řekl podle TASS Peskov v reakci na výsledky slovenských voleb .

Několik zahraničních médií v reakci na výsledek slovenských parlamentních voleb uvedlo, že vláda v čele se Smerem-SD by mohla představovat výzvu pro NATO a ohrozit vojenskou pomoc Slovenska pro Ukrajinu.

Fico v neděli po volbách uvedl, že zahraničněpolitická orientace Slovenska se měnit nebude. Smer-SD podle něj v případě sestavování vlády udělá vše pro co nejrychlejší přístup k mírovým jednáním ve válce na Ukrajině. Strana je podle jeho slov připravena pomáhat humanitárně a také pomoci při obnově Ukrajinu.

Na vyzbrojování má však jiný názor, na což upozornila i některá světová média. Ta většinově poukazují na Fica jako na proruského a populistického politika. Jeho úspěch neunikl ani očím ruských médií, která vesměs tlumočila obsah své západní konkurence.