"Podíleli se na ostřelování našich vojáků. Ohrozili jejich životy a měli by být pohnáni k zodpovědnosti za zločiny, které spáchali," řekl Peskov. Reportér stanice se ho vzápětí zeptal, jaké zločiny spáchali a následně argumentoval tím, že na základě Ženevských úmluv nemohou být vojáci souzeni za to, že bojují ve válce. Kremelský mluvčí odvětil, že zajaté Američany nepovažuje za členy ukrajinské armády. "Ženevské úmluvy se na ně tudíž nevztahují," prohlásil.

Rozhovor se týkal devětatřicetiletého Alexandera Druekea a sedmadvacetiletého Andyho Huynha z Alabamy, kteří sloužili jako dobrovolníci v ukrajinské armádě. Naposledy se spojili se svými rodinami 8. června a nevrátili se z mise v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny.

Ruská státní televize RT v pátek zveřejnila video se dvěma americkými veterány a potvrdila, že muži byli zajati, čímž vyvolala obavy o jejich osud, upozornila už dříve agentura AP. Podle ní je zadržují proruští separatisté v samozvané Doněcké lidové republice (DNR) na Donbase.

Další tři cizinci bojující za Ukrajinu proti ruským invazním silám - dva Britové a Maročan - soud v DNR nedávno odsoudil k trestu smrti za účast v bojích. Označil je přitom za žoldnéře. Jeden z advokátů odsouzených uvedl, že všichni tři se proti verdiktu hodlají odvolat. Spojené státy mezitím informovaly, že na Ukrajině je pohřešován třetí Američan.