reklama

Cestující, kteří se chtějí vyhnout karanténě, musí být naočkováni jednou z vakcín, které uznává Evropská unie nebo Spojené státy, tedy Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Nadále bude platit povinnost prokázat se před odletem negativním PCR testem a absolvovat další PCR test druhý den po příjezdu do země.

Povinné karanténě se v Anglii zatím vyhnuli jen cestující, kteří byli naočkováni v rámci britského zdravotnického systému NHS, a získali zdravotnický pas, kterým se museli při příjezdu prokázat. Před odjezdem do země museli mít rovněž negativní test na koronavirus a druhý den po příjezdu museli absolvovat další test. V případě cest ze zemí, které britská vláda považuje za středně rizikové, museli do nařízené izolace, nebo mohli absolvovat další test osmý den po příjezdu.

Britská vláda rozhodla o uvolnění některých opatření po silné kritice turistického průmyslu, podle kterého postupovala příliš pomalu.

Jakékoli uvolnění, které oznámí Anglie, bude pravděpodobně brzy platit i ve zbytku Spojeného království, píše Reuters.

Změna usnadní cestování nejen občanům unijních zemí a USA ale i Britům, kteří žijí v zahraničí. Zatímco mnoho zemí EU uznává zdravotnický pas vydaný v Británii, Spojené státy minulý týden uvedly, že pro britské občany neplánují uvolnit přísná cestovní opatření.

reklama