reklama

"Náš kolega Alessandro Mattinzoli měl pozitivní test na koronavirus, a proto nám doporučili podstoupit také testy. Odkládáme tudíž návštěvu nemocnic ve městech Lodi, Codogno a Cremona," uvedla regionální lombardská vláda v prohlášení.

Itálie je z Evropy zemí nejhůře postiženou novým koronavirem, který se od prosince šíří z Číny. Nejvíce nakažených je v severní Itálii, dnes ale agentura ANSA informovala o prvním potvrzeném případu v Římě. Test na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, měl pozitivní tamní policista. Kvůli němu byla uzavřena i škola ve městě Pomezia nedaleko Říma, do níž chodí policistův syn.

Nové nákazy oznámilo také Španělsko. "Identifikovali jsme 115 případů, ale zřejmě jich bude více," řekl na tiskové konferenci šéf úřadu pro nouzové situace ve zdratovnictví Fernando Simón. Dodal, že 90 procent z infikovaných se nakazilo v cizině, zbytek od lidí už ve Španělskou. Nejvíce případů nákazy hlásí region Madrid (32), následovaný Katalánskem (15), Valencií (15) a Baskickem (12).

U prvních případů v Portugalsku jde o dva muže, oba jsou v nemocnici v Portu. Starší z nich, šedesátiletý muž, se nakazil v severní Itálii a druhý, třiatřicetiletý muž byl nedávno ve Španělsku.

Ve španělském Oviedu je s nákazou hospitalizován i chilský spisovatel Luis Sepúlveda (77), informuje BBC. Spisovatel, jemuž vyšla řada knih i v češtině, byl testován poté, co mu v sobotu lékaři zjistili zápal plic. Dnes místní úřady oznámily, že jeho stav je vážný. Podle místních médií se mohl nakazit na literárním festivalu, který se konal předminulý týden v portugalském městě Póvoa de Varzim a jehož se účastnili autoři z různých zemí. V nemocnici skončila s horečkou i Sepúlvedova šestašedesátiletá manželka, u níž testy koronavirus neprokázaly.

Ze Španělska se nákaza dostala i do Ekvádoru, který se o víkendu stal po Mexiku a Brazílií třetí zemí s potvrzeným novým typem koronaviru v Latinské Americe. Všech šest zatím potvrzených nakažených v Ekvádoru patří do jedné rodiny. Nakazili se od jedenasedmdesátileté příbuzné, která navštívila minulý měsíc Madrid. Ze španělské metropole přiletěla 14. února letadlem, v němž bylo 288 lidí. Ty se nyní ekvádorské úřady snaží najít, aby zabránily dalšímu šíření nemoci v zemi.

reklama