Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet žadatelů o azyl v EU přesáhne v letošním roce jeden milion

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Celkový počet žadatelů o azyl v Evropské unii přesáhne v letošním roce jeden milion. Uvedla to výkonná ředitelka Agentury EU pro azyl (EUAA) Nina Gregoriová.

EUAA do konce října zaregistrovala až 937.000 žádostí o azyl, což představuje přibližně 22procentní nárůst v porovnání se stejným obdobím v loňském roce.

V říjnu byl zaznamenán nejvyšší měsíční počet žádostí za posledních sedm let, a sice přibližně 123 000. Ve 27 členských státech Evropské unie v současnosti žije téměř 450 milionů lidí, doplňuje DPA.

Gregoriová podotkla, že v příštích letech neočekává výrazný pokles v počtech žadatelů o azyl. " Svět kolem nás je stále nestabilnější ," uvedla podle agentury Belga. Z tohoto důvodu se podle ní nesníží potřeba lidí vyhledávat ochranu v roce 2024 ani v následujících letech.

Podle EUAA je Německo v rámci zemí EU stále nejvyhledávanější zemí pro žadatele o azyl. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky tam do konce listopadu zaznamenal téměř 326.000 žádostí, přičemž jde až o 52 procentních nárůst ve srovnání s prvními 11 měsíci v loňském roce.

Témata:  uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.