Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podezřelý ohňostroj v KLDR. Diktátor Kim patrně uspořádal vojenskou přehlídku

Severokorejské rakety BM25 Musudan
Severokorejské rakety BM25 Musudan
Foto: Daily Telegraph

Severní Korea dnes pravděpodobně uspořádala vojenskou přehlídku, o jejíchž přípravách média v posledních dnech spekulovala. Přehlídka se konala krátce po skončení sjezdu vládnoucí Korejské strany práce, na němž vůdce KLDR Kim Čong-un slíbil posílit jaderný a další zbrojní arzenál země.

Dnešní vojenská přehlídka, kterou severokorejská státní média nevysílala v přímém přenosu, začala mezi 18:00 a 19:00 místního času (10:00 a 11:00 SEČ) a ve 20:00 stále probíhala, napsala jihokorejská agentura Jonhap.

Vojenské přehlídky v Severní Koreji, která čelí mezinárodním sankcím za své jaderné a raketové programy, jsou pečlivě sledovány pozorovateli kvůli možnému představení nových vojenských technologií.

Server NK New, který monitoruje dění v KLDR, uvedl, že nad Pchjongjangem dnes přelétly formace vojenských letounů a spustily ohňostroj. Před stranickým sjezdem zachytily komerční satelity severokorejské vojáky, jak nacvičují na přehlídku, a podle zdrojů NK News bylo v neděli v Pchjongjangu slyšet pohyb těžkých vozidel.

V úterý Kim Jo-čong, sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, kritizovala jihokorejskou armádu za její tvrzení, že v neděli zachytila náznaky přehlídky. Jihokorejské činitele přitom nazvala "idioty".

Kim Jo-čong upozornila, že Severní Korea nepořádá žádné vojenské cvičení, které by bylo zaměřené proti konkrétnímu nepříteli, ani neodpaluje střely, a že není důvod, aby kvůli vojenské přehlídce pořádané v severokorejské metropoli "natahovali Jihokorejci krky a snažili se zahlédnout, co se děje na severu".

Osmidenní sjezd Korejské strany práce, který začal 6. ledna, byl první od roku 2016, předtím se sjezd konal v 80. letech minulého století. Očekávalo se, že tuto událost završí v Pchjongjangu vojenská přehlídka.

Témata:  Severní Korea Kim Čong-un severokorejské zbraně Jižní Korea

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).