"Kdyby je použilo, odpověděli bychom. Povaha reakce by závisela na povaze použití," řekl Biden. S novináři hovořil v bruselské centrále NATO krátce před tím, než se připojil k šéfům států a vlád zemí Evropské unie na jejich mimořádném summitu.

Dnešní večerní vrcholná schůzka evropského bloku je věnovaná už měsíc trvající ruské invazi na Ukrajinu, reakci unie a také bezpečnostním a ekonomickým dopadům posledního vývoje na sedmadvacítku.

"Jednota je nejdůležitější k tomu, abychom zastavili toho chlápka, který se už dopustil válečných zločinů," prohlásil šéf Bílého domu na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina, když ho v sídle Rady EU přivítal šéf unijních summitů Charles Michel. Podle něj je Bidenova přítomnost na summitu "silným signálem, že naše jednota je pevná". Šéf Bílého domu Michelovi pogratuloval k dnešnímu jednomyslnému znovuzvolení do funkce. Sní prý o tom, že by také jednoho dne byl zvolen bez protikandidáta, zažertoval americký prezident.

Rusko by podle názoru amerického prezidenta mělo být vyloučeno ze skupiny zemí G20. Pokud s tím ale nebudou souhlasit ostatní členské státy, měla by mít naopak Ukrajina možnost zúčastnit se vrcholného setkání této skupiny, které je plánované na listopad na Bali.

Biden na tiskové konferenci prohlásil, že NATO nikdy nebylo tak jednotné, jako je jako dnes. "NATO nikdy, nikdy nebylo tak jednotné jako dnes. Putin jako důsledek toho, že se pustil do Ukrajiny, dostává přesný opak toho, co zamýšlel," řekl. Ruský prezident Vladimir Putin mu prý v telefonátech na začátku roku naznačil, že Severoatlantická aliance nezůstane podle jeho názoru jednotná.

"Putin sázel na to, že NATO bude rozdělené. Během našich časných hovorů v prosinci a na začátku ledna mi bylo jasné, že si nemyslí, že zůstaneme soudržní," uvedl Biden.

Šéf Bílého domu oznámil, že Spojené státy jsou připravené vyčlenit více než jednu miliardu dolarů na humanitární pomoc pro Ukrajinu. Mohou podle něj také přijmout 100.000 ukrajinských uprchlíků.

Biden se rovněž vyjádřil k čínskému postoji k válce na Ukrajině. Uvedl, že čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi nevyhrožoval, ale poukázal na počet amerických a zahraničních společností, které opustily Rusko. Čína si podle něj uvědomuje, že její ekonomická budoucnost je těsněji spjata se Západem než s Ruskem. Peking proto varoval, že pokud Kremlu pomůže, bude čelit důsledkům svého rozhodnutí.

Biden hovořil i o nadcházející návštěvě Polska, kam má dorazit v pátek. Doufá prý, že se mu podaří setkat s ukrajinskými uprchlíky. Z bezpečnostních důvodů ale nezveřejnil podrobnosti své cesty.