Mezitím Elysejský palác prohlásil, že je možné uskutečnit summit mezi americkým prezidentem Joem Bidenem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem, který se snaží dojednat francouzský prezident Emmanuel Macron.

"Musíme usilovat o diplomacii, ale ruská invaze na Ukrajinu se jeví jako velmi pravděpodobná. Británie a spojenci stupňují přípravy na nejhorší možný scénář," uvedla šéfka britské diplomacie na twitteru po jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem v Bruselu. "Musíme učinit náklady pro Rusko nepřijatelně vysokými," dodala Trussová. V parlamentu se má dnes v 16:30 SEČ k ukrajinské krizi vyjádřit i britský ministr obrany Ben Wallace.

Mezitím svitla naděje na pokračování diplomatického úsilí o řešení krize, když Elysejský palác v noci na dnešek oznámil, že prezidenti Ruska a USA v zásadě souhlasili se summitem ohledně stoupajícího napětí na ukrajinsko-ruských hranicích. Prezident Macron v neděli pozdě večer telefonicky s oběma prezidenty hovořil. Kreml dnes ale uvedl, že hovořit o konkrétních plánech na summit je předčasné.

Elysejský palác dnes uvedl, že summit je možný, ale je podle něj na šéfovi Kremlu, aby "učinil volbu" ohledně konkrétních podmínek. "Dnes je možné směřovat k summitu, dát dohromady zainteresované strany," uvedl prezidentský palác s tím, že situace zůstává "velmi nebezpečná".

Poradce francouzského prezidenta podle agentury Reuters potvrdil, že Biden požádal Macrona, aby Putinovi summit navrhl. Macron tak hraje roli moderátora. "Pomalu měníme běh věcí. Vytváříme politickou perspektivu, kterou Kreml akceptuje," uvedl zdroj.