Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podle Číny a Francie musí jaderné zbraně zůstat stranou ukrajinského konfliktu

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Čína a Francie se shodly na tom, že jaderné zbraně by měly být z ukrajinského konfliktu vyloučeny. Podle agentury Reuters to na dnešní tiskové konferenci uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron po setkání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem v Pekingu. Později se oba státníci sešli i s předsedkyní Evropské Komise Ursulou von der Leyenovou.

Macron zdůraznil, že Rusko by nemělo rozmísťovat jaderné zbraně v Bělorusku, které s Ukrajinou sousedí. Čínský prezident vyzval všechny země, aby respektovaly dohodu o nešíření jaderných zbraní.

S poukazem na ruskou invazi na Ukrajinu Macron řekl, že jeden z členů Rady bezpečnosti OSN porušil Chartu OSN, což je nepřijatelné.

Podle čínského prezidenta Čína a Francie rovněž apelovaly na mezinárodní společenství, aby nedopustilo vystupňování ukrajinské krize. Si také vyjádřil naději na co nejrychlejší zahájení mírových rozhovorů na Ukrajině a nalezení politického řešení konfliktu.

Macron již po svém středečním příletu do Pekingu řekl, že Čína může díky svým blízkým vztahům s Ruskem hrát důležitou roli při hledání cesty k míru na Ukrajině.

Čínský prezident v březnu absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v uplynulých týdnech představil mírový plán pro Ukrajinu. Řada západních zemí je ale vzhledem k těsným vztahům Číny a Ruska k čínskému návrhu skeptická, Si také zatím přímo nehovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jehož země se ruské agresi brání už déle než rok.

Agentura AFP s odvoláním na představitele Elysejského paláce napsala, že schůzka Macrona a Sia trvala hodinu a půl a byla "upřímná a konstruktivní".

Později se francouzský a čínský prezident sešli společně také s předsedkyní Evropské komise von der Leyenovou. Čínská státní média uvedla, že návštěva von der Leynové a Macrona ukazuje pozitivní snahu evropské strany rozvíjet vztahy s Čínou.

Čínský prezident podle státní televize CCTV na třístranné schůzce řekl, že Čína a Evropská unie by měly vést dialog, udržovat světový mír a stabilitu a podporovat společný rozvoj a prosperitu. Čína je podle Sia připravena dát nový impulz vzájemným vztahům s Evropou a je ochotna spolupracovat s EU na obnově výměn na všech úrovních.

Témata:  Čína Francie Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy