Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podle Číny a Francie musí jaderné zbraně zůstat stranou ukrajinského konfliktu

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Čína a Francie se shodly na tom, že jaderné zbraně by měly být z ukrajinského konfliktu vyloučeny. Podle agentury Reuters to na dnešní tiskové konferenci uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron po setkání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem v Pekingu. Později se oba státníci sešli i s předsedkyní Evropské Komise Ursulou von der Leyenovou.

Macron zdůraznil, že Rusko by nemělo rozmísťovat jaderné zbraně v Bělorusku, které s Ukrajinou sousedí. Čínský prezident vyzval všechny země, aby respektovaly dohodu o nešíření jaderných zbraní.

S poukazem na ruskou invazi na Ukrajinu Macron řekl, že jeden z členů Rady bezpečnosti OSN porušil Chartu OSN, což je nepřijatelné.

Podle čínského prezidenta Čína a Francie rovněž apelovaly na mezinárodní společenství, aby nedopustilo vystupňování ukrajinské krize. Si také vyjádřil naději na co nejrychlejší zahájení mírových rozhovorů na Ukrajině a nalezení politického řešení konfliktu.

Macron již po svém středečním příletu do Pekingu řekl, že Čína může díky svým blízkým vztahům s Ruskem hrát důležitou roli při hledání cesty k míru na Ukrajině.

Čínský prezident v březnu absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v uplynulých týdnech představil mírový plán pro Ukrajinu. Řada západních zemí je ale vzhledem k těsným vztahům Číny a Ruska k čínskému návrhu skeptická, Si také zatím přímo nehovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jehož země se ruské agresi brání už déle než rok.

Agentura AFP s odvoláním na představitele Elysejského paláce napsala, že schůzka Macrona a Sia trvala hodinu a půl a byla "upřímná a konstruktivní".

Později se francouzský a čínský prezident sešli společně také s předsedkyní Evropské komise von der Leyenovou. Čínská státní média uvedla, že návštěva von der Leynové a Macrona ukazuje pozitivní snahu evropské strany rozvíjet vztahy s Čínou.

Čínský prezident podle státní televize CCTV na třístranné schůzce řekl, že Čína a Evropská unie by měly vést dialog, udržovat světový mír a stabilitu a podporovat společný rozvoj a prosperitu. Čína je podle Sia připravena dát nový impulz vzájemným vztahům s Evropou a je ochotna spolupracovat s EU na obnově výměn na všech úrovních.

Témata:  Čína Francie Emmanuel Macron

Související

Aktuálně se děje

9:02

"Ekonomika bude masivně trpět." Svět se bouří proti Trumpovým clům, EU chystá protiúder

Evropská unie se chystá reagovat na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o zavedení 20% cel na dovoz z EU, které podle CNN označila za „vážnou ránu světové ekonomice“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

V USA začala platit cla na automobily. Zdraží o tisíce dolarů

Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.