"Určitě jde o chybu těch, kdo psali tento text, protože to není možné. Žádné ozbrojené síly Ruské federace na území republik nejsou. Nebyly a nejsou. Ozbrojené síly Ruské federace jsou na území Ruské federace," řekl Peskov novinářům. Dodal, že Rusko stále poskytuje humanitární pomoc, kterou povstalecké republiky potřebují.

Rostovský soud minulý měsíc poslal na pět let za mříže ruského občana Vjačeslava Zabalujeva za zprostředkování úplatků při předloňských dodávkách potravin v řádu tisíců tun ruským vojákům, kteří se podle verdiktu nacházejí "ve stálé službě" v povstaleckých republikách, upozornila ruská redakce BBC. Verdikt hodlají využít ukrajinští právníci v žalobě proti Rusku u mezinárodního soudu.

V rostovském rozsudku je i věta o řidičích, kteří s nasazením života dopravují potraviny na místo určení, přičemž z kamionů sundávají poznávací značky.

O rok dříve než Zabalujev byl odsouzen - ke 3,5 roku vězení - příjemce úplatků, vojenský lékař Georgij Gončarov, který měsíčně dostával 90.000 rublů (asi 27.000 Kč) za to, že jako hygienik dodávky schvaloval. Gončarov se přiznal a uzavřel dohodu s vyšetřovateli.

Text rozsudku mezitím zmizel z internetové stránky soudu, ale v médiích se dochovaly jeho kopie. Verdikt podle BBC umožňuje odhadnout počet ruských vojáků v Donbasu - jejich zásobování totiž vyžadovalo vypravit jednou za dva týdny kolonu více než sedmi desítek kamionů, přepravujících dohromady 1300 tun potravin za více než než 130 milionů rublů (asi 39 milionů Kč). Vojenská norma přitom počítá s 1,6 kilogramu potravin na vojáka a den, čili dané množství potravin by uživilo kontingent 58.000 vojáků, pokud by ovšem bylo určeno výhradně pro ně.

Experti odhadují, že ruské ministerstvo obrany nejspíše živí i povstalecké jednotky. Odhady počtu ruských vojáků v Donbasu, včetně vojenských instruktorů, sahají od tří tisícovek po 26.000.

Rusko od začátku konfliktu neustále popírá, že by vojensky podporovalo separatisty v Donbasu, a to i v případech, kdy důkazy - například zničené či ukořistěné zbraně ruské výroby - vypovídají o opaku. Sami povstalci v počáteční fázi bojů připouštěli, že jim pomáhají ruští dobrovolníci, včetně vojáků, kteří ale prý byli oficiálně na dovolené.

Ruští ochránci lidských práv informovali, že v bojích na východě Ukrajiny byly zabity stovky ruských vojáků. Několik ruských vojáků Ukrajinci zajali. Ukrajina obviňuje Rusko z agrese a okupace ukrajinského území. Konflikt v Donbasu si od jara 2014 vyžádal podle odhadů více než 13.000 mrtvých.

Podle válečných reportérů pravidelné jednotky ruské armády zasáhly do bojů v Donbasu přinejmenším dvakrát - při ofenzivě v srpnu 2014, která vedla k obklíčení ukrajinských sil u Ilovajsku, a v únoru 2015 při dobývání Debalceva.