reklama

"Nikdo by o tom neměl pochybovat. Naše podpora Ukrajiny nepoleví. NATO nebude rozděleno a my nepodlehneme únavě... Ukrajina pro Rusko nikdy nebude vítězstvím. Nikdy," prohlásil Biden na pódiu v zahradách Královského zámku v polské metropoli.

Podle šéfa Bílého domu se před rokem svět připravoval na pád Kyjeva, po roce války ovšem ukrajinské hlavní město zůstává svobodné, zatímco NATO je "více sjednocené než kdy dřív".

Biden v řeči popisoval "zvěrstva" páchaná ruskými jednotkami na Ukrajině, od nichž "nikdo nemůže odvrátit zrak". Rusové podle něj útočí na civilisty a kradou ukrajinské děti ve snaze ukrást zemi budoucnost. Biden se podobně jako při loňském projevu ve Varšavě obrátil i přímo na Rusy se vzkazem, že Západ před ruskou invazí nechystal útok na jejich vlast a nesnaží se Rusko ovládnout.

Před Bidenem vystoupil na pódiu polský prezident Andrzej Duda, který vyzval lídry všech zemí Evropy a NATO, aby vytrvali v podpoře Ukrajiny a dodávali napadené zemi vojenskou pomoc. "Neváhejte, nemějte strach," prohlásil Duda před několika stovkami diváků. Ukrajina podle něj musí válku vyhrát a Rusko musí být potrestáno za "imperiální ambice".