Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pohřeb Alžběty II. budou v přímém přenosu vysílat televize i kina

Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II.
Foto: Instagram The Royal Family

Pondělní státní pohřeb královny Alžběty II. budou v přímém přenosu vysílat televizní stanice BBC, ITV a Sky a smuteční obřad bude možné sledovat mimo jiné ve zhruba 125 kinech po celé Británii. Oznámily to o víkendu britské úřady a kinematografická asociace upozornila, že kapacita některých filmových sálů je už zcela rezervována.

Pohřeb bude rovněž k vidění na velkoplošných obrazovkách v mnoha parcích, na náměstích i v katedrálách.

Britská vláda na pondělí vyhlásila státní svátek. Očekává se, že pohřeb se stane patrně nejsledovanější akcí v britských dějinách a zastíní v tomto směru jiné významné události včetně pohřbu princezny Diany v roce 1997, olympijských her v Londýně v roce 2012 či řady královských svateb.

Rakev s pozůstatky Alžběty II, která zemřela 8. září, je od středy vystavena v Londýně ve Westminsterském paláci, kde se s panovnicí může až do pondělního rána rozloučit veřejnost. Zájem lidí je mimořádný, čekání mnohahodinové a úřady již několikrát přístup do fronty dočasně uzavřely, když se její kapacita zcela naplnila a čekání se prodloužilo na zhruba 25 hodin.

Londýn se připravuje, že na královnin pohřeb přijede milion lidí

Londýnský dopravní podnik se připravuje, že na pondělní státní pohřeb královny Alžběty II. do britské metropole přijede zhruba milion lidí. Šéf společnosti Transport for London (TfL), která v Londýně zajišťuje veřejnou dopravu, Andy Byford dnes řekl, že od královnina úmrtí 8. září se v hlavním městě objevilo "obrovské množství nových cestujících". Poptávka po veřejné dopravě však podle něj vyvrcholí v pondělí.

V celém Spojeném království bude vypraveno přibližně 250 vlakových spojů navíc. Šéf společnosti Network Rail, která vlastní většinu britské železniční sítě, Peter Hendy v této souvislosti poznamenal, že v pondělí bude "největší provoz veřejné dopravy od olympijských a paralympijských her v Londýně v roce 2012".

Zrušeno bude na 100 odletů a příletů na londýnské letiště Heathrow, aby hluk nenarušil pondělní pohřeb ve Westminsterském opatství a následný smuteční obřad na hradě Windsor.

"Zatím nebyl zrušen žádný pondělní let z Prahy do Londýna," řekla ČTK dnes ve 13:30 SELČ mluvčí pražského letiště Klára Divíšková.

Pohřeb podle starosty představuje obrovskou bezpečnostní výzvu

Pondělní pohřeb královny Alžběty II., jež byla pro většinu Britů jedinou panovnicí, kterou za svůj život zažili, budou provázet nejrozsáhlejší bezpečnostní opatření v dějinách Londýna, píše agentura AP. Starosta britské metropole Sadiq Khan v této souvislosti královnin státní pohřeb označil za bezprecedentní bezpečnostní výzvu.

Do centra Londýna se v pondělí sjedou statisíce lidí a na seznamu smutečních hostů je 500 králů, královen, prezidentů, premiérů a dalších významných představitelů z celého světa.

"Tolik světových vůdců se na jednom místě nesešlo už několik desetiletí," prohlásil Khan. "Je to bezprecedentní," dodal. "Mohli by se objevit zlí lidé, kteří by chtěli poškodit jednotlivce nebo některé naše světové lídry," řekl starosta agentuře AP. "Takže pracujeme neuvěřitelně tvrdě - policie, bezpečnostní služby a mnoho, mnoho dalších - abychom zajistili, že tento státní pohřeb proběhne co nejlépe," dodal.

Zástupce komisaře Metropolitní policie Stuart Cundy uvedl, že tato "nesmírně složitá" policejní operace je největší v historii londýnské policie a předčí i olympijské hry v Londýně v roce 2012.

V pondělí bude ve službě více než 10.000 policistů, přičemž ty londýnské doplní posily ze všech 43 britských policejních sborů. S usměrňováním davu podél trasy pohřebního průvodu budou pomáhat také stovky dobrovolníků a příslušníků ozbrojených sil.

Půjde přitom jen o nejviditelnější součást bezpečnostní operace, která je řízena ze špičkově vybaveného centra poblíž mostu Lambeth Bridge nedaleko parlamentu.

Prohledávají se a zapečeťují odpadkové koše. V pondělí se na střechách objeví policejní hlídky, v ulicích budou policejní psi a jízdní policie. Bezpečnostní složky budou také na řece Temži. Používat bezpilotní letouny nad centrem Londýna bude přísně zakázáno a letiště Heathrow zdrží lety, aby hluk letadel nenarušil smuteční obřad.

Úřady zároveň čelí výzvě, jak zajistit bezpečnost světových lídrů, aniž by přitom vznikly diplomatické roztržky. Prezidenti, premiéři a členové královské rodiny se shromáždí mimo areál Westminsterského opatství a budou poté na pohřeb převezeni autobusem, s výjimkou amerického prezidenta, který by měl přijet ve své obrněné limuzíně přezdívané Zvíře (The Beast), píše AP.

Témata:  Královna Alžběta II. Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.