reklama

Celkové ztráty, tedy včetně těch nepojištěných, z katastrof dosáhly 280 miliard USD. To je čtvrtý nejvyšší údaj.

Škody vypočtené Munich Re jsou větší, než odhad škod, který minulý měsíc poskytla konkurenční Swiss Re. Ta odhadla pojištěné škody na 105 miliard USD a celkové škody na 250 miliard USD.

Neobvykle velký podíl na této částce měly podle Munich Re Spojené státy. Ty v prosinci pustošily desítky tornád a předtím hurikán Ida a mrazy v Texasu.

"Obrázky přírodních katastrof v roce 2021 jsou znepokojivé. Výzkum klimatu stále více potvrzuje, že extrémní počasí se stává pravděpodobnější," uvedl člen vedení Munich Re Torsten Jeworrek.

Pojištěné škody z hurikánu Ida činily 36 miliard USD. Zimní bouře, které zasáhly převážně Texas, způsobily škody za zhruba 15 miliard USD. Za záplavy v západním Německu, Belgii a Nizozemsku vyplatily pojišťovny 13 miliard USD.

Hlavní klimatolog Munich Re Ernst Rauch upozornil, že některé z extrémních povětrnostních jevů z roku 2021 patří k těm, které v důsledku změny klimatu budou pravděpodobně častější a závažnější. Mnoho vědců souhlasí s tím, že katastrofy v roce 2021 zhoršila změna klimatu a přijde více a horších katastrof, protože zemská atmosféra se bude nejméně v příštím desetiletí dále oteplovat.

Pojišťovny v některých případech kvůli rostoucí pravděpodobnosti katastrof zvyšují pojistné. Na některých místech dokonce přestaly poskytovat pojistné krytí, upozornila agentura Reuters.