Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pojištěné škody z přírodních katastrof byly loni druhé nejvyšší

Následky zemětřesení
Následky zemětřesení
Foto: Pixabay

Loňský rok se podle škod způsobených přírodními katastrofami stal pro světové pojišťovny druhým nejnákladnějším. Přispěly k tomu devastující hurikány a mrazivé bouře v USA a záplavy v Evropě. Pojištěné ztráty z přírodních katastrof loni činily 120 miliard USD (2,6 bilionu Kč), což je druhý nejvyšší údaj za rekordem z roku 2017, kdy škody činily 146 miliard USD. Uvedla to dnes největší světová zajišťovna Munich Re.

Celkové ztráty, tedy včetně těch nepojištěných, z katastrof dosáhly 280 miliard USD. To je čtvrtý nejvyšší údaj.

Škody vypočtené Munich Re jsou větší, než odhad škod, který minulý měsíc poskytla konkurenční Swiss Re. Ta odhadla pojištěné škody na 105 miliard USD a celkové škody na 250 miliard USD.

Neobvykle velký podíl na této částce měly podle Munich Re Spojené státy. Ty v prosinci pustošily desítky tornád a předtím hurikán Ida a mrazy v Texasu.

"Obrázky přírodních katastrof v roce 2021 jsou znepokojivé. Výzkum klimatu stále více potvrzuje, že extrémní počasí se stává pravděpodobnější," uvedl člen vedení Munich Re Torsten Jeworrek.

Pojištěné škody z hurikánu Ida činily 36 miliard USD. Zimní bouře, které zasáhly převážně Texas, způsobily škody za zhruba 15 miliard USD. Za záplavy v západním Německu, Belgii a Nizozemsku vyplatily pojišťovny 13 miliard USD.

Hlavní klimatolog Munich Re Ernst Rauch upozornil, že některé z extrémních povětrnostních jevů z roku 2021 patří k těm, které v důsledku změny klimatu budou pravděpodobně častější a závažnější. Mnoho vědců souhlasí s tím, že katastrofy v roce 2021 zhoršila změna klimatu a přijde více a horších katastrof, protože zemská atmosféra se bude nejméně v příštím desetiletí dále oteplovat.

Pojišťovny v některých případech kvůli rostoucí pravděpodobnosti katastrof zvyšují pojistné. Na některých místech dokonce přestaly poskytovat pojistné krytí, upozornila agentura Reuters.

Témata:  katastrofy zemětřesení

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.