Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČR patří mezi země nejméně ohrožené katastrofami

Tornádo
Tornádo
Foto: Pixabay

Česká republika patří mezi země nejméně ohrožené katastrofami. Kontinentem s největším rizikem katastrof je Amerika, následovaná Asií. Vyplývá to ze zprávy o rizicích pro rok 2022, kterou dnes zveřejnila německá nevládní organizace Bündnis Entwicklung Hilft.

Zeměmi s největším rizikem katastrofy na světě jsou Filipíny, Indie a Indonésie. Mezi "nejnebezpečnější" země patří Andorra, Monako a San Marino. Ze zemí EU je nejméně vystaveno katastrofám Lucembursko, následované Maltou, Maďarskem, Českem a Slovenskem.

Experti při sestavování indexu se 193 státy světa hodnotili možné vystavení zemí přírodním katastrofám, jako jsou zemětřesení, cunami, cyklony, záplavy, sucha a stoupání mořské hladiny. Zároveň hodnotili také zranitelnost. Tvrdost dopadu řádění přírodních živlů na životy lidí totiž závisí i na tom, jak je daná společnost vůči extrémním přírodním jevům odolná.

Nejzranitelnějšími zeměmi jsou z tohoto hlediska Somálsko, Čad a Jižní Súdán. Afrika je také jako celek nejzranitelnějším kontinentem, i když je aktuálně vystavena poměrně nízkému riziku přírodních katastrof. Podle autorů studie to ale mohou změnit přibývající období veder a such způsobených klimatickou změnou.

Témata:  Česká republika katastrofy

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.