Pokud se Rusko stáhne z Ukrajiny a nedopustí se "žádné další agrese", je Británie připravena zrušit sankce uvalené na ruské oligarchy, banky a podniky. Britská ministryně zahraničí Liz Trussová to řekla deníku Sunday Telegraph.
"Víme, že Rusko podepsalo několik dohod, které prostě nedodržuje," uvedla Trussová. "Tyto sankce by měly padnout pouze v případě úplného příměří a stažení, ale také po přijetí závazku, že nedojde k další agresi. A je zde také možnost sankce obnovit, pokud by v budoucnu došlo k další agresi. To je skutečná páka, kterou lze podle mého názoru použít," uvedla šéfka diplomacie.
Na britském sankčním seznamu je už přes 1000 subjektů. Britská vláda uvádí, že dosud uvalila sankce na banky s celkovými aktivy 500 miliard liber (14,7 bilionů korun) a na oligarchy a jejich rodinné příslušníky s čistým jměním přesahujícím 150 miliard liber.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že v Rusku žádní oligarchové nejsou a zabavování majetku podnikatelů na Západě je srovnatelné s loupežným přepadením na Divokém západě. Reagoval tak na projev amerického prezidenta Joea Bidena, který řekl, že ruským oligarchům sebral vše.
Naopak turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu podle stanice CNBC v sobotu uvedl, že ruští oligarchové jsou v jeho zemi vítáni, ať už jako turisté nebo jako investoři. Jedinou podmínkou je, aby dodržovali zákony. V Turecku přitom podle médií kotví dvě jachty ruského miliardáře Romana Abramoviče, který je na britském sankčním seznamu.
Nalezení smírného řešení nemusí být jednoduché
Podle analýzy televize CNN se ruská ofenzíva dopustila příliš velkého množství útoků a bombardování, aby se mohlo jednat o cokoliv jiného než o snahu podrobit si Ukrajince. Politický reportér Bílého domu Stephen Collinson se obává, že ruská strategie, která má za cíl způsobit lidem na Ukrajině maximální bolest a zkázu, prohloubí rozkol mezi zeměmi a ztíží možnost nalézt řešení vedoucí k ukončení války.
Ačkoliv se dlouze diskutovalo o možných obrysech příměří nebo dohod o ukončení bojů, ze strany Ruska jsou podmíněny například závazkem, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Rusko by také mohlo požadovat určitou formu neutrality a demilitarizace. Její touhu po vstupu do Evropské unie by ale Putin přijal jen velmi těžko.
Podle analýzy na Ukrajině dochází k humanitární katastrofě, Západ ale bude s Putinem jen těžko hledat nějakou společnou řeč. Válka se totiž pro Rusko nevyvíjí dobře a je Rusko "strategickou a ekonomickou katastrofou." Sankce udělaly z Ruska během několika diplomatického, finančního a kulturního vyvrhela.
"Přesto se Putin rozhodl konflikt eskalovat a stát se nehumánnějším. Ukrajinská města jsou v obležení, v některých dochází potraviny a voda, nic ale nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident měl nějaké výčitky ohledně kruté lidské daně, kterou si jeho činy vybírají. Historie naznačuje, že pokud bude ke zničení Ukrajiny zapotřebí drsné a dlouhé tažení pomocí zbraní, jako je dělostřelectvo a rakety, je ochoten svůj záměr dotáhnout do konce. Nic také nenasvědčuje tomu, že sankce, které fakticky odřízly Rusko od světa, oslabují jeho vnitropolitickou pozici v kremelském systému, kterému dlouho dominoval," dodal reportér.
Témata: válka na Ukrajině, Velká Británie, sankce
Související
21. listopadu 2024 19:33
21. listopadu 2024 17:35
21. listopadu 2024 11:36