reklama

Do přísně střežené klenotnice v pondělí před 05:00 pronikla dvojice neznámých pachatelů, kteří odcizili množství cenností. Do budovy Rezidenčního zámku, kde jsou sbírky vystaveny, se dostali zamřížovaným oknem, v sále klenotnice pak sekyrou rozbili jednu z vitrín se šperky z 18. století a část jich ukradli.

Co přesně sebrali, to dnes dopoledne ještě přesně nevěděl ani ředitel muzea Dirk Syndram. Na místo se totiž kvůli pokračujícímu vyšetřování zatím nedostal, a viděl tak jen fotografie. "Viděl jsem fotografii, která ukazuje, že nechybí vše," řekl dnes německým médiím. "Jakmile bude místo činu přístupné...budeme vědět, kolik z téměř 100 objektů, které celkem ve vitríně byly, tam už není," poznamenal.

Už v pondělí zástupci klenotnice hovořili o tom, že hodnotu ukradených předmětů nelze díky jejich unikátnosti a historickému odkazu vyčíslit.

Policie se zatím mimo jiné snaží zajistit stopy DNA, což je ale v muzeu, které navštěvuje velké množství lidí, značně složité. Musí také zjistit, jak se krádež navzdory dosavadním bezpečnostním opatřením vůbec mohla podařit.

Grünes Gewölbe, která nese název podle původního nátěru klenby, bývala klenotnicí saských kurfiřtů. K vidění zde jsou, či byly, mimo jiné jantarové předměty, stříbrné nádobí, výrobky ze slonoviny nebo zlatnická díla. K často zmiňovaným exponátům patří Mouřenín se smaragdovým stupínkem, soška osázená vedle smaragdů i rubíny, safíry či granáty.

reklama