"Případ s rukojmími v Drážďanech skončil! Dvě osoby bez viditelných zranění jsou v naší péči," uvedla saská policie na twitteru. Následně upřesnila, že muž zadržoval zaměstnankyni obchodu a jedno dítě. Nebezpečnou situaci ukončilo policejní komando.

Policejní mluvčí novinářům po zásahu na tiskové konferenci nejprve řekl, že muž utrpěl vážná zranění a že není jasné, zda se zranil sám, nebo se tak stalo při zásahu speciální jednotky. Později policie sdělila, že muž je mrtev. "Při zásahu podezřelý zemřel. Při jeho zadržování a při osvobozování rukojmích utrpěl čtyřicetiletý muž smrtelná zranění," uvedla policie v prohlášení.

"Ulevilo se mi, že se tuto hrozivou situaci podařilo ukončit. Rád bych poděkoval saské policii za rozhodný a obezřetný postup," napsal Kretschmer na twitteru. Poznamenal, že truchlí nad zmařeným životem ženy a že doufá v rychlé zotavení všech, které dnešní incident postihl.

Případ je podle dřívějšího policejního prohlášení rodinným dramatem, které začalo na sídlišti v drážďanské části Prohlis vzdálené asi pět kilometrů jihovýchodně od centra. Policie zde v 07:20 v jednom z panelových domů nalezla mrtvou 62letou ženu. Z její vraždy je podezřelý 40letý syn.

Ten se zhruba o hodinu později pokoušel proniknout do kancelářské budovy Ammonhof u hlavního železničního nádraží. V budově sídlí mimo jiné rozhlasová stanice Radio Dresden, kam se ale nedostal. Šéf stanice Tino Utassy řekl deníku Bild, že novináři se včas ukryli. V budově Ammonhof podle Bildu útočník prostřílel protipožární dveře u hlavního vchodu. Deník Sächsische Zeitung zveřejnil také fotografie zničených skleněných výplní v budově.

Muž, který měl podle svědků pistoli a kterého média označují za Němce, pak odjel autem k nedalekému obchodnímu centru Altmarkt-Galerie, kde se zabarikádoval v drogerii. Policie s ním navázala telefonické spojení a krátce poté oznámila, že ozbrojence dopadla.

Nákupní středisko Altmarkt-Galerie se nachází v centru Drážďan nedaleko hlavního železničního nádraží a vánočního trhu Striezelmarkt, který patří k nejoblíbenějším v Německu. Trh byl uzavřen. Po skončení akce město oznámilo, že žádné nebezpečí již nehrozí, proto je možné Striezelmarkt opět otevřít. Nákupní středisko ale zůstává kvůli vyšetřování nadále veřejnosti nepřístupné.

Do Drážďan v době adventu pravidelně míří tisíce Čechů a úřady proto dopoledne na twitteru vydaly varování i v českém jazyce, aby lidé do centra města a ani na trh nechodili. Na toto upozornění odkázalo na facebooku také české zastoupení v Drážďanech.

Kvůli policejnímu zásahu byla v centru Drážďan omezena doprava, a to včetně městské hromadné dopravy.