Policisté Francie, Německa, Belgie, Nizozemska a Británie provedli v úterý domovní prohlídky na padesáti místech a zatkli přitom 39 podezřelých z pašování lidí. Zadrželi také dvě stovky člunů, na 1200 záchranných vest, několik tisíc eur v hotovosti, zbraně a drogy. Na akci se podílela tisícovka policistů.

Vyšetřování začalo ve Francii loni v listopadu, kdy bylo zatčeno 16 podezřelých. Gang organizoval mimo jiné ilegální převozy vietnamských migrantů z Francie do Británie. Skupina měla vybudovanou infrastrukturu ve francouzském Calais. Migranty pašovala na motorových člunech dodávaných dalšími členy sítě z Německa.

Za převoz do Británie si gang účtoval 2500 až 3500 eur (62.500 až 87.500 Kč) za osobu, podle národnosti běženců. Při některých akcích vyrazilo přes Lamanšský průliv najednou až 15 člunů, z toho zhruba polovina úspěšně přeplula, uvedl dnes v tiskové zprávě Eurojust.

Počet migrantů, kteří se pokusili přeplout přes moře z Francie do Británie, loni dosáhl rekordních 52.000, asi 28.000 z nich uspělo. Nejméně 38 migrantů v Lamanšském průlivu zemřelo. Ani letos příliv běženců nepolevuje a o přeplutí do Británie se dosud podle francouzských úřadů pokusilo přes 20.000 lidí, což je o 68 procent víc než ve stejném období loni.